8. edycja American Film za nami. Podczas uroczystej gali zamknięcia festiwalu, poznaliśmy zwycięzców trzech tegorocznych konkursów.

Nagrody zostały przyznane twórcom filmowym w trzech kategoriach. Dwie z nich – American Docs i Spectrum – znane były już z poprzednich edycji festiwalu. W tym roku dołączył do nich nowy konkurs, wspierany przez jednego z partnerów AFF – Ale Kino+.

American Docs

Większości z nas pobyt w więzieniu z pewnością nie kojarzy się z niczym pozytywnym, ani z czymś, na co zdecydowaliby się z własnej woli. A już na pewno nie chcielibyśmy tam bywać regularnie. Innego zdania są bohaterowie dokumentu The Work Jairusa McLeary’ego i Gethina Aldousa – zwycięzcy w kategorii American Docs. Dwa razy do roku spędzają oni cztery dni w, słynnym m.in. dzięki piosence Johnny’ego Casha, więzieniu Folsom w Kaliforni. Przychodzą tam z różnych powodów, a każda rozmowa może być swego rodzaju dziwną terapią.

Spectrum

W tej kategorii nie mógł wygrać nikt inny, niż John Carroll Lynch i Lucky. Zmarły już, wyśmienity aktor Harry Dean Stanton jako główny bohater, David Lynch w roli jego przyjaciela i humorystycznie zabarwione rozważania nad śmiercią to wszystko, co zauroczyło widzów i zapewniło Lucky’emu zwycięstwo. Miejmy nadzieję, że ten reżyserski debiut znanego wszystkim aktora, trafi na ekrany polskich kin.

Ale Kino+

Nowa kategoria nie tylko zachwyciła wszystkich niezwykłymi filmami, a też zaskoczyła składem jury. O ile przy poprzednich konkursach głos miał każdy oglądający, tak przy Ale Kino+ jury zostało specjalne wyselekcjonowane… spośród wiernych widzów festiwalu. Z osób, które przynajmniej 4 razy zakupiły w poprzednich latach karnet, kino Nowe Horyzonty wylosowało szczęśliwą trójkę, która wybrała, jakie trzy filmy pojawią się w ramówce kanału Ale Kino+. Pierwszy z nich, Złote Wyjście, to wolny, delikatny film o codzienności. Alex Ross Perry ukazuje w nim melancholijne oblicze Nowego Jorku. Prowadząc widza przez skomplikowane życiorysy bohaterów, bez wahania upodabnia się do stylu charakterystycznego dla Woody’ego Allena. Drugi, Beach Rats, to neonowa opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnej seksualności. Eliza Hittman zabiera nas na ulice Bostonu i pokazuje życie jednego z tamtejszych nastolatków – lekko zagubionego, poznającego samego siebie Frankiego. Trzeci film, Mizogini, to głos stałego bywalca American Film Festival – Onura Tukela. Głos sprzeciwu, z czarnym humorem mówiący o wyniku ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Wyświetlony w Kinie Nowe Horyzonty jako międzynarodowa premiera, zyskał uznanie polskich widzów i… liczy na jeszcze więcej.

Złote Wyjście, reż. Alex Ross Perry, zdj.: http://8.americanfilmfestival.pl/
Beach Rats, reż. Eliza Hittman, zdj.: http://8.americanfilmfestival.pl/
Mizogini, reż. Onur Tukel, zdj.: http://8.americanfilmfestival.pl/

Autor: Aleksandra Matusik