Tomasz Stańko, wybitny polski jazzman, zmarł w niedzielę, 29 lipca. Artysta odszedł w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie, mając 76 lat. Muzyk lubił wracać do Wrocławia – ostatni raz wystąpił w naszym mieście w lutym.

To był tragiczny weekend dla polskiej muzyki. Po przegranej walce z rakiem Kory Jackowskiej z zespołu Maanam, następnego dnia pożegnaliśmy znanego na całym świecie trębacza jazzowego i kompozytora, Tomasza Stańkę.

O śmierci poinformowała media córka artysty oraz saksofonista Piotr Baron, który napisał na swoim profilu facebookowym: „Dziś rano umarł Ojciec Założyciel polskiego jazzu, Maestro Tomasz Stańko. Módlmy się”.

Stańko urodził się w Rzeszowie w 1942 roku. Swój talent muzyczny kształcił jednak w Krakowie. Najpierw w klasie skrzypiec w Podstawowej Szkole Muzycznej i w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w klasie trąbki, a potem w Akademii Muzycznej. Karierę rozpoczął w zespole Jazz Darings. W latach 60. zaczął współpracę z Krzysztofem Komedą,  z którym zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w 1964 roku. Artyści, wspólnie z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, zarejestrowali rok później album „Astigmatic”, nazywany jedną z najważniejszych płyt w historii jazzu. Potem powstały Tomasz Stańko Quintet stał się rozpoznawalny i doceniany w całej Europie. Na początku XXI wieku muzyk zamieszkał na nowojorskim Manhattanie. Tam utworzył nowy zespół, New York Quartet, z którym nagrał trzy ostatnie płyty. Trzy, bo materiał na ostatnią z nich był rejestrowany w tym roku. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy ukaże się ostatnie studyjne dzieło Stańki. Nie wspomina o nim wytwórnia ECM, która wydawała płyty polskiego trębacza.

 

Fani Stańki zaczęli poważnie martwić  się o jego zdrowie w marcu, kiedy musiał odwołać kilka koncertów z trasy ze względu na zapalenie płuc. Po walce z rakiem zmarł w niedzielny poranek, 29 lipca.

Stańko chętnie wracał do Wrocławia z nowymi projektami. W listopadzie promował ostatnie (jak na razie) wydawnictwo – „December Avenue”. Więcej o tamtym wydarzeniu w relacji z koncertu.  Ostatni raz wrocławska publiczność usłyszała jego trąbkę w lutym, w trakcie koncertu z orkiestrą symfoniczną w Narodowym Forum Muzyki.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: wikimedia