zespol brathanki

Brathanki powracają z nowym utworem!

Zespół jest wierny swoim folkowo-rockowym korzeniom muzycznym, które jak zwykle ubarwia świetny tekst z lekkim przymrużeniem oka autorstwa Zbigniewa Książka. „Piosenka, jakich wiele, o relacjach damsko-męskich, ze śpiewną melodią, refrenem, który zostaje w głowie, a słowa w sercu.” – tak o piosence opowiada jej kompozytor, Janusz Mus.

Do utworu powstał animowany teledysk, w którym wykorzystano zdjęcia członków grupy, zręcznie wkomponowane w całą treść. Zarówno muzyka jak i teledysk powstawały w trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Artyści, zamknięci w domach, tworzyli na odległość zarówno utwór jak i obrazek do niego. Efekt takiej pracy zaskoczył ich bardzo pozytywnie, ale nie ukrywają, że woleliby już więcej nie pracować osobno i w zamknięciu.

Aga Dyk: „Wybuch pandemii zastał mnie świeżo po urodzeniu mojej córeczki. Nie nudziłam się, ale z wielką radością przystąpiłam do pracy nad naszym nowym utworem. Wyszło nam to całkiem nieźle i już nie możemy doczekać się odmrożenia dużych koncertów i spotkania z naszą cudowną publicznością. Bardzo za tym tęsknimy. I jesteśmy ciekawi opinii na temat „Kantyleny konwaliowej”!

Zespół Brathanki powstał ponad 12 lat temu z inicjatywy akordeonisty Janusza. Pierwszy skład zespołu tworzy grono zaprzyjaźnionych muzyków: Hania Chowaniec „Rybka „- wokal, Janusz Mus – akordeon , Piotr Królik – perkusja, Grzegorz Piętak – gitara basowa,
Stefan Błaszczyński- flet, Jacek Królik – gitara, Adam Prucnal – skrzypce i instrumenty klawiszowe. W takim składzie zespół grał swoje pierwsze koncerty. W 1999 r. nastąpiła zmiana wokalistki i do zespołu dołączyła Halina Młynkowa. Ich pierwsza płyta „Ano!” była muzycznym wydarzeniem roku 2000. Zyskała status multiplatyny. Z tej płyty pochodzą takie hity jak:

„Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”

Zespół zdobył wówczas Superjedynkę w kategorii “Debiut 2000” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ich drugi album „Patataj” natychmiast zdobywa status Złotej Płyty. W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedaje się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy, żeby ostatecznie osiągnąć status platynowej. Krążek promuje m.in. piosenka: „W kinie w Lublinie – kochaj mnie!” i „Za wielkim morzem Ty”. Pasmo sukcesów przypieczętowuje Nagroda w koncercie Premiery i Superjedynka w kategorii Teledysk na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2001 i Nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku – muzyka ethno/folk.

W 2003 r. z zespołu odchodzi Halina a jej miejsce zajmują dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Z udziałem nowych solistek w listopadzie ukazuje się płyta „Galoop”, która łączy muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych. W 2006 r. wokalistką zostaje Ola Chodak. W 2009 r. wokalistką zostaje Agnieszka Dyk, laureatka Szansy na sukces z udziałem Brathanków w 2005 roku. Gitarzystę Jacka Królika zastępuje Wiktor Tatarek. W 2011 r. zespół wydaje płytę „Brathanki grają Skaldów”. W 2012 r. ukazuje się płyta z najpiękniejszymi polskimi kolędami, które zarejestrowano podczas koncertu telewizyjnego. Rok 2014 to kolejna autorska płyta – ” moMtyle ” promowana singlem – „Mamo, ja nie chcę za mąż „.

Dodaj komentarz