koncert

Brave Kids finiszują w Starej Kopalni i jadą do Wrocławia

Już za kilka dni w Wałbrzychu zobaczymy niezwykle ciekawe i oryginalne wydarzenie artystyczne – spektakl przygotowany przez Brave Kids. Nie zabraknie osobistych opowieści i ważnych tematów, wyrażonych różnymi środkami scenicznej ekspresji. Przygotowania trwają.

Zbliża się lokalny finał Brave Kids 2020 w Wałbrzychu. Dzieci podzielone na dwie grupy intensywnie pracują nad pokazem, który zaprezentują 28 sierpnia o godz. 18.00 w Starej Kopalni (wstęp bezpłatny) i 31 sierpnia o godz. 17.00 w Świdnicy na rynku. – Jako główni twórcy spektaklu włączają do niego swoje nieszablonowe pomysły. Chcą opowiedzieć publiczności o sobie i pokazać drzemiące w nich talenty, które obudziły się podczas trwających warsztatów artystycznych – zaprasza Sylwia Sałamaj, jedna z instruktorek Brave Kids, która na co dzień pracuje w wałbrzyskim Zespole Tańca i Pieśni. Zdolni mieszkańcy Wałbrzycha i okolic opowiedzą w finale m.in. o czasie kwarantanny i ochronie środowiska. Do programu włączą elementy podpatrzone od młodzieży z Iranu i Izraela, z którą kilka dni temu spotkały się wirtualnie.

Podczas nietypowych występów zobaczymy grupy artystyczne i uczestników indywidualnych, wśród nich Zespół Tańca i Pieśni „Wałbrzych”. Wchodzący w jego skład młodzi tancerze poprzez poznawanie kultury polskich regionów rozwijają swoje zainteresowania oraz zdolności taneczne, wokalne i aktorskie. – Każdy ich występ jest wyjątkowym widowiskiem wypełnionym ogromną dawką pozytywnej energii i zafolkowania – zapowiada Sylwia Sałamaj.

Różnorodne zdolności w jednym miejscu

Uczestnicy warsztatów mają od 6 do 13 lat, pochodzą z różnych środowisk, m.in. z rodzin goszczących Brave Kids i z wałbrzyskich świetlic. W sumie jest ich prawie trzydziestka. Zgodnie z modelem „dzieci uczą dzieci” młodzież z większym doświadczeniem artystycznym jest wsparciem dla osób zupełnie początkujących. – Wszyscy rozwijają skrzydła, wymieniają się talentami, napędzają się nawzajem w atmosferze nauki i świetnej zabawy – opowiada Sylwia Sałamaj. – Mamy dzieci uzdolnione muzycznie, plastycznie, poetycko, rapowo i sportowo. Każdy wniósł coś od siebie, nawet jak przed dołączeniem do Brave Kids nie zdawał sobie sprawy z tego, że to ma – dodaje.

Dzięki przymusowo zmienionej formule projektu, który w tym roku wyjątkowo przebiega w całej Polsce bez udziału gości z zagranicy, szansę dostały dzieci, które poprzednie edycje obserwowały jako widzowie. – W tym roku spełniły się ich marzenia. Teraz już wiedzą, jak Brave Kids wygląda od środka, są jego częścią i świetnie się z tym czują – przyznaje Sylwia Sałamaj.

Po finale lokalnym dzieci z Wałbrzycha już następnego dnia wystąpią we Wrocławiu na festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem”. Dołączą do nich koledzy z pozostałych miast-gospodarzy: Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Rzeszowa i Przemyśla. Różnorodne wydarzenia festiwalowe rozegrają się na kilkunastu scenach, które pojawią się we wszystkich rejonach miasta. – Tego dnia chcemy by Wrocław stał się miejscem niepowtarzalnego święta dzieci z całej Polski – zapowiada Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids 2020.

Iwona Frydryszak podkreśla, że tegoroczna odsłona projektu nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez finansowania z ministerstwa kultury oraz gminy Wrocław. Wyróżnia także lokalne organizacje za pomoc w realizacji programu. W Wałbrzychu Brave Kids wspiera fundacja EMU.

Brave Kids w nowej formule

Ideą Brave Kids – projektu edukacyjno-artystycznego od dekady rozwijającego się nie tylko we Wrocławiu, ale wielu innych miastach Polski i poza granicami naszego kraju – jest spotkanie. Jego najważniejszym aspektem jest różnorodność we wszelkich możliwych formach, zarówno indywidualnych, jak i kulturowych, językowych oraz społecznych. W obecnej sytuacji, kiedy ograniczenia zostały wprowadzone niemalże na całym świecie, projekt nie mógł być zorganizowany w tradycyjnej, międzynarodowej odsłonie. W związku z tym przyjął formę spotkania się i poszukiwania różnorodności wśród dzieci mieszkających w tych samym mieście.

W poprzednich 10 edycjach wzięło udział łącznie 1500 dzieci z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Dodaj komentarz