galanteria betonowo

Czym jest galanteria betonowa i co się do niej zalicza? 

Do estetycznego wykończenia przestrzeni ogrodowej wykorzystuje się często tzw. galanterię betonową, do której zalicza się m.in. palisady, podbudówki oraz obrzeża trawnikowe. Wykorzystanie takich wyrobów betonowych nie tylko sprawia, że przestrzeń wygląda dobrze, ma także walory praktyczne. Dowiedz się więcej.

Galanteria betonowa – definicja

Do galanterii betonowej zaliczamy wszystkie elementy wykonane z betonu, które służą do estetycznego i funkcjonalnego wykończenia przestrzeni wokół budynku. Najczęściej wykorzystuje się gotowe, prefabrykowane produkty, lecz niektóre firmy, np. producent ogrodzeń betonowych Parbet, mogą także tworzyć również wyroby na specjalne zamówienie klienta. Galanterię betonową wykorzystuje się m.in. jako obrzegowanie chodników i dróg dojazdowych. Świetnie sprawdzają się także w oddzielaniu od siebie poszczególnych części ogrodu, np. rabat, klombów, trawników czy oczek wodnych.

Jakie wyroby betonowe zalicza się do galanterii?

Do galanterii betonowej można zaliczyć wiele różnych produktów, od palisad aż po donice. Najczęściej jednak do tej kategorii zalicza się następujące produkty:

  • palisady;
  • obrzeża trawnikowe;
  • płyty ściekowe;
  • płyty ażurowe
  • słupki;
  • płyty chodnikowe.

Wszystkie wymienione wyżej elementy można z powodzeniem wykorzystać w nowoczesnym ogrodzie. Okazuje się zatem, że wyroby betonowe, które najczęściej kojarzą nam się gigantycznymi i topornymi konstrukcjami, takimi jak np. blokowiska, mogą także przybrać bardzo estetyczną formę i świetnie nadają się do wykończenia kameralnej przestrzeni wokół domu lub urozmaicenia elewacji budynku.

Dlaczego warto?

Galanteria betonowa sprawia, że teren wokół domu staje się bardziej uporządkowany i wygląda o wiele bardziej estetycznie. Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo produktów, które będziemy mogli dopasować do wybranego stylu architektonicznego. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie wyrobów betonowych niesie za sobą również korzyści praktyczne. Bardzo dobrze zabezpieczają one chodniki przed przesuwaniem się i niszczeniem krawędzi. Stanowią one również bardzo skuteczną ochronę przed rozsypywaniem się ziemi i kory po ogrodzie oraz utrudniają przemieszczanie się szkodników. Nie ulega zatem wątpliwości, że galanteria betonowa ułatwia uporządkowanie przestrzeni w ogrodzie.

Dodaj komentarz