czytanie ksiazek

Dlaczego warto czytać książki?

Zalet czytania książek jest mnóstwo i naprawdę bardzo trudno jest je wszystkie wymienić. Można się jednak skupić na tych najbardziej istotnych, a wśród nich m.in. wzbogacanie wiedzy o świecie, zdecydowane polepszenie zasobu słownictwa czy też rozwijanie wyobraźni. Wraz z rozwojem technologii czytelnictwo nieco zanika, jednak wiele osób nadal uwielbia spędzanie wolnego czasu z ulubioną lekturą w ręku. I słusznie. Dlaczego warto stawiać na książki? Podpowiadamy.

Czytanie książek jako trening pamięci

Czytanie książek bardzo mocno wpływa na poprawienie się pamięci. Wraz z rozwojem akcji przybywa nowych wątków, bohaterów, wydarzeń – to wszystko należy zapamiętać, aby złożyć opowiadaną historię w jedną spójną całość. W trakcie czytania książki skłaniamy się ku różnym refleksjom, analizujemy, myślimy – słowem – trenujemy nasz mózg, wprawiamy go w ruch, co bardzo mocno przekłada się na jego dobrą kondycję.

Czytanie jako sposób na rozładowanie stresu

Wiele badań dowodzi, że czytanie ulubionych książek znacznie zmniejsza poziom stresu. Udowodniono, że jest to o wiele bardziej skuteczna metoda niż słuchanie muzyki. Bardzo ważne jest to, że siedzenie z książką chociaż godzinę dziennie sprawia, że nasze ciało bardzo odpoczywa i co ważne – regeneruje się. Przenosimy się w świat bohaterów, co w skuteczny sposób odrywa nas od naszej, często bardzo problematycznej rzeczywistości. Nic dziwnego, że samopoczucie zdecydowanie się poprawia.

Pogłębianie wiedzy i słownictwa

Książki bardzo mocno przyczyniają się do zwiększenia naszej świadomości oraz wiedzy związanej z otaczającym nas światem. Tutaj mowa o wielu aspektach naszego życia, w końcu książek na rynku jest całe mnóstwo. Nie bez znaczenia pozostaje także wzbogacanie słownictwa. Przyswajanie nowych słów jest bardzo ważne z uwagi na polepszanie naszej erudycji, ale w celach treningu pamięci.

Czytanie nie jest drogim hobby

Mogłoby się wydawać, że czytanie jest dość kosztownym hobby, ale nic bardziej mylnego. W praktyce oznacza to, że nie musimy wydawać kroci na książki, aby móc mieć ich dość dużo. Wystarczy skorzystać z usług sklepu z używanymi książkami. Bardzo dobrym przykładem jest ten: https://skupszop.pl/. Oprócz tego, że można w nim kupić mnóstwo ciekawych książek w bardzo atrakcyjnych cenach, to jeszcze przy okazji można sprzedać te, które zalegają w naszej domowej bibliotece. Tym sposobem dajemy im tak zwane drugie życie. Oprócz tego, że jest to działanie bardzo ekonomiczne, to także wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz