dokarmianie pszczol

Do czego wykorzystywane jest ciasto pszczele?

Pszczelarze wiedzą, że dokarmianie to zaopatrzenie owadów na zimę, ale także stworzenie dla nich korzystnych warunków wczesną wiosną, kiedy brakuje kwiatów. Dlatego wielu rodzinom zagraża śmierć z głodu. Dokarmiania jesienią można zaniechać, jeśli kolonia zgromadziła wystarczającą ilość zapasów mimo miodobrania. W przeciwnym wypadku warto podać owadom pokarm. Jak sprawdza się ciasto pszczele?

Kiedy dokarmiać pszczoły? 

Dokarmianie praktykuje się późnym latem, po ostatnim miodobraniu. W ulu znajduje się jeszcze czerw, ponadto panują dodatnie temperatury. Dostarczanie dodatkowego pokarmu najlepiej zakończyć w połowie września. Później syrop lub ciasto mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i osłabić rodzinę. Jeśli w ulu nie ma wystarczającej ilości pożywienia, może również wystąpić potrzeba dokarmiania awaryjnego pod koniec zimy.

Drugim ważnym momentem jest wiosna. Podstawowym celem pszczelarza jest w tym okresie pobudzenie do rozwoju. Podanie syropu lub ciasta pszczelego ma stworzyć iluzję rozpoczęcia sezonu. Pobieranie pożywienia wpływa na podniesienie temperatury w ulu, co z kolei stymuluje matkę do składania jaj.

Kiedy unikać dokarmiania pszczół?

Kiedy w ulu jest wystarczająco dużo pożywienia, dostarczenie jego dodatkowych ilości może spowodować, że zabraknie komórek lęgowych. Wiele z nich będzie wypełnionych pokarmem, co ograniczy wzrost kolonii. Dlatego dokarmiać najlepiej na raty. Nie podaje się również ciasta ani syropu przed miodobraniem. Pszczoły korzystające z dodatków wyprodukują znacznie mniej wartościowy miód. Nie karmi się nowych rojów po wprowadzeniu do ula. Pszczoły muszą najpierw zbudować plastry.

Jakie są zalety karmienia ciastem pszczelim?

Ciasto pszczele składa się przede wszystkim z mieszanki glukozy i fruktozy. Dobry produkt charakteryzuje się niską krystalizacją. Dzięki temu znosi zimowe temperatury i może być stosowany również wiosną. Dokarmianie ciastem ma wiele praktycznych zalet. Ze względu na stałą formę bardzo łatwo jest je podawać. Klienci producenta pokarmu dla pszczół Holger Food mogą umieścić wymaganą ilość ciasta w ulu, ponieważ jest bardzo elastyczne. W ten sposób unikają rabunku. Nie ma potrzeby by zaopatrzyć się w dodatkowe maszyny i akcesoria. Warto pamiętać, że ten sposób karmienia wymaga dostępu do wody.

Dodaj komentarz