odchudzanie

Jak schudnąć skutecznie i zdrowo?

Temat odchudzania powraca jak bumerang na wiosnę, kiedy to chcielibyśmy zrzucić nieco zbędnych kilogramów, które uzbierały się w czasie zimy. Często jest to również dobry moment na to, aby w końcu podjąć się odchudzania i zacząć walczyć z nadwagą. Pozostaje jednak pytanie, jak schudnąć skutecznie, lecz zarazem zdrowo?

Skąd czerpać wiedzę?

W internecie mnóstwo jest stron internetowych czy blogów, na których polecane są różnego typu diety czy innego rodzaju metody, dzięki którym można schudnąć. Niestety, często porady te nie są poparte wiedzą z dziedziny dietetyki czy medycyny, a subiektywnymi doświadczeniami. Stąd warto zwrócić uwagę na to, aby wiedza, którą czerpiemy z internetu, była rzetelna i przekazywana w jednoznaczny sposób, tak by uniknąć jakichkolwiek niedomówień.

Ciekawe informacje na temat odchudzania i diet możemy znaleźć na portalu https://www.vitalogy.pl/, gdzie eksperci doradzą, w jaki sposób zdrowo schudnąć. Wiedzę na temat odchudzania możemy również czerpać z samego źródła, czyli od dietetyka. Niestety, wizyty w poradni dietetycznej są refundowane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Zazwyczaj pacjenci muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Żelazne zasady diety

Bez względu na to, czy zamierzamy zrzucić jedynie kilka zbędnych kilogramów, czy też podjąć długofalową walkę z nadwagą, musimy pamiętać o kilku żelaznych zasadach zdrowego stylu życia, w tym odżywiania. Przydadzą nam się one również po okresie odchudzania, gdy będziemy chcieli utrzymać efekty diety. Przede wszystkim nie można skutecznie schudnąć, jeśli nie podejmiemy się uprawiania aktywności fizycznej. Nie chodzi o to, aby uprawiać jakiś sport wyczynowo – wystarczy krótki, codzienny spacer szybkim marszem.

Dodatkowo powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie, w tym 3 główne oraz 2 małe przekąski. W naszej diecie powinno znaleźć się dużo warzyw, owoców i białka, natomiast powinniśmy zredukować ilość przyjmowanych węglowodanów i tłuszczów. Pamiętajmy, że nie ma jednej, skutecznej diety dla każdego. Mamy bowiem różne zapotrzebowanie kaloryczne, inne preferencje żywieniowe czy też wymogi zdrowotne (cukrzyca, alergie pokarmowe). Zdrowe odchudzanie nie trwa miesiąca czy dwóch – skutecznie w tak krótkim czasie można schudnąć jedynie, gdy mamy do zrzucenia 2-3 kilogramy.

Jeśli jednak podejmujemy walkę z nadwagą, konieczne jest poświęcenie na dietę i ćwiczenia większej ilości czasu, czasami nawet kilku lat. Pomimo to, nie warto się zniechęcać, a zdrowe nawyki żywieniowe powinny pozostać z nami na całe życie.

Dodaj komentarz