przeswietlenie zebow

Jak wygląda rentgen 3D zębów?

Diagnostyka rentgenowska stała się w ostatnich latach nieodzownym elementem leczenia stomatologicznego. Pozwala na szczegółowe zdiagnozowanie rodzaju i stopnia zaawansowania zmian patologicznych w jamie ustnej pacjenta. Do najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych w stomatologii należą badania rentgenowskie 3D zębów. Na czym one polegają i jak przebiega cała procedura?

Czym jest rentgen 3D zębów?

Tradycyjne badania rentgenowskie wykorzystują szczelinową wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Rentgen 3D zębów, czyli tomografia stożkowa CBCT, charakteryzuje się wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego w postaci wiązki stożkowej. Okrąża ona wielokrotnie głowę pacjenta, pozwalając na jej całkowite zobrazowanie. Dzięki temu możliwa jest rekonstrukcja 3D wszelkich struktur w jamie ustnej pacjenta: tkanek miękkich, struktur kostnych, korzeni zębów, zatok, naczyń krwionośnych czy nerwów.

Tomografia zębów, którą wykonuje między innymi przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, znajduje zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii: endodoncji, ortodoncji, protetyce, implantologii czy chirurgii szczękowo-twarzowej. Umożliwia diagnozowanie zmian zapalnych, chorób przyzębia, ubytków kostnych, wad zgryzu czy stopnia zaawansowania próchnicy. Pozyskane obrazy są bardzo dokładne, dzięki czemu pozwalają dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły struktur anatomicznych.

Jak przebiega rentgen 3D zębów?

Aby można było wykonać rentgen 3D zębów, pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe przedmioty z okolicy głowy. Następnie zostaje ubrany w specjalny fartuch, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem rentgenowskim. W kolejnym kroku pacjent staje nieruchomo w miejscu wskazanym przez radiologa i umieszcza głowę w określonym miejscu wewnątrz maszyny. Umożliwia to precyzyjne ustawienie w trakcie badania.

Podczas właściwego badania głowica tomografu porusza się dookoła głowy pacjenta, wielokrotnie ją okrążając i rejestrując obraz z różnych stron. Cały proces trwa zwykle kilkanaście sekund, co redukuje dawkę promieniowania pochłanianą przez ciało pacjenta do minimum. Zdjęcie zapisywane jest w specjalnym programie komputerowym, co umożliwia jego obróbkę i przetworzenie na obraz trójwymiarowy. Pacjent otrzymuje płytę CD z wynikiem badania oraz przeglądarką umożliwiającą jego obejrzenie.

Dodaj komentarz