Jak znaleźć pracę w mediach?
Praca w mediach takich jak telewizja, prasa czy radio to praktycznie podstawowy cel osób, które kończą studia dziennikarskie. Czy takie wykształcenie jest jednak konieczne? Jakie kwalifikacje oraz umiejętności, a także cechy powinna posiadać osoba pragnąca znaleźć zatrudnienie w takich miejscach? Podpowiadamy.
Praca po dziennikarstwie
Raczej nikt nie ma złudzeń, że to właśnie studia dziennikarskie najlepiej przygotowują do najlepiej płatnych zawodów w szeroko pojętych mediach. Oczywiście w takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdza się praktyka niż teoria, więc nic dziwnego, że to właśnie absolwenci uczelni gdzie wiedzę zdobytą na uczelni łączy się z praktycznym stażem są rozchwytywani przez potencjalnych pracodawców. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę przede wszystkim na studia ukierunkowane na konkretne media, na przykład dziennikarstwo telewizyjne. W ten sposób można uzyskać atrakcyjną specjalizację.
Na samym kształceniu nie można poprzestawać. Im więcej praktyk oraz kilkumiesięcznych staży tym lepiej dla kandydata na stanowisko dziennikarskie. Osoby, które szybko chcą rozpocząć dobrze płatną pracę powinny rozważyć studia zaoczne i w międzyczasie kontynuować rozwijanie umiejętności praktycznych.
Czy zdobycie pracy możliwe jest jednak tylko po studiach dziennikarskich? Niekoniecznie. Warto zauważyć, że historia zna częste przypadki w których brak określonego wykształcenia nie skreślał takiego kandydata do pracy. Widać to na przykładzie osób, które tworzą reportaże na własną rękę i zdobywają fanów zwłaszcza w internecie. Mają zmysł uważnego obserwowania i powielają popularne schematy dziennikarskie. Dzięki temu nagrywając filmy lub tworząc interesujące słuchowiska zdobywają uznanie wśród odbiorców. Otwiera to dla nich możliwość znalezienia pracy bez ukierunkowanego wykształcenia.
Czy znalezienie pracy w mediach jest łatwe?
Należy mieć świadomość tego, że wyjątkowo trudno znaleźć jest zatrudnienie w mediach związanych z telewizją. Nie jest też łatwo znaleźć zatrudnienie w radiu, ponieważ bardzo często na te stanowiska aplikują osoby, które posiadają już doświadczenie w innych miejscach. Najlepiej jest więc zacząć ścieżkę kariery od prasy i powoli nabierając doświadczenia wspinać się nieco wyżej, do większych firm mediowych. Za to dość łatwo można natrafić na ogłoszenia związane z kilkumiesięcznym stażem lub praktyką, skierowane zwykle do osób młodych. Może się zdarzyć, że z czasem przerodzi się to w pełnoprawną umową o pracę.
Liczy się doświadczenie i atrakcyjne portfolio
Dobry dziennikarz może poszczycić się konkretnym i namacalnym doświadczeniem w postaci przeprowadzonych wywiadów oraz przygotowanych reportaży. Potencjalny pracodawca zwróci uwagę na to czy styl prowadzenia rozmów pasuje do standardów firmy mediowej oraz czy kandydat miał do czynienia z poważnymi wyzwaniami w trakcie wykonywania swoich przeszłych obowiązków. Jeśli taka osoba nie ma za sobą wystarczającego doświadczenia to jej zatrudnienie może być dość ryzykowne, ponieważ może zaważyć to na jakości dostarczanych informacji.
O tym jakie są szanse na znalezienie pracy również w innych zawodach można przeczytać na http://www.mmwloclawek.pl/wloclawek-i-okolice-gdzie-szukac-pracy-w-regionie/.