spawanie stali

Jakie są metody spawania stali?

Specjaliści, którzy zajmują się spawaniem, zawsze muszą wykorzystywać profesjonalne urządzenia i stosować odpowiednie metody tak, aby realizacja zadania mogła być szybsza i bardziej precyzyjna. W przypadku odstępowania stali wymieniamy na przykład spawanie łukowe albo laserowe, czy też elektronowe.

Spawanie łukowe najbardziej tradycyjne?

To, że pojawiają się nowe technologie, nie znaczy, że tradycyjne się nie sprawdzają i nie są wciąż bardzo popularne. Tego rodzaju techniki są udoskonalane, a dużo także zależy od tego, do czego się przyzwyczailiśmy. Jeżeli chodzi o spawanie stali, to wciąż bardzo popularną metodą i tradycyjną jest spawanie łukowe, a konkretnie może to być elektrodowe lub gazowe. To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że elektroda dostarcza prąd łukowy, który topi materiał, bazowy tworząc spoinę.

Z kolei spawanie gazowe to metoda wykorzystująca gaz, a najczęściej jest to argon lub mieszanina gazów. W tej sytuacji elektroda przewodząca i gaz są podawane jednocześnie do tworzenia łuku i spoiny. Wszystko więc będzie uzależnione od tego, jakim sprzętem się dysponuje i jakie kwalifikacje na przykład posiadają wykonawcy, czyli spawacze.

Spawanie laserowe także jest popularne

Coraz chętniej także inwestorzy poszukują innych rozwiązań w zakresie spawania, a konkretnie chodzi o spawanie laserowe. W przypadku tej technologii wykorzystuje się wiązkę laserową. Tutaj ona spaja materiał i tworzy połączenie. W ten sposób bardzo szybko można ze sobą połączyć najróżniejsze konstrukcje stalowe. To, na co szczególnie się zwraca uwagę w przypadku takich metod, to bardzo wysoki stopień precyzji, a także możliwość kontrolowania samego procesu spawania. Ta metoda ma bardzo duże zastosowanie, szczególnie w przypadku cienkich materiałów. Jest najchętniej wybierana przez inwestorów, którzy mają właśnie takie potrzeby.

Stosować można także spawanie elektronowe. Ta zaawansowana metoda wykorzystuje strumień wiązek elektronowych, które charakteryzują się dużą ilością energii. To rozwiązanie ma zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym z uwagi na wysoką precyzję.

Dodaj komentarz