zwirek dla kota

Jakie są wady i zalety żwirku silikonowego dla kota?

Adoptując lub kupując kota, należy zapewnić mu w domu odpowiednie warunki. Do najbardziej podstawowych elementów troski o zwierzę należy zapewnienie mu pożywienia oraz kuwety, w której pupil będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. W przypadku tej drugiej kwestii pojawia się pytanie o to, jaki żwirek dla kota kupić. Z artykułu dowiecie się, jakie są wady i zalety żwirków silikonowych.

Zalety żwirku silikonowego dla kota

Żwirki silikonowe dla kota to, obok bentonitowych i drewnianych, najbardziej popularne wypełnienia kociej kuwety. Produkuje się je z krzemianu sodu, który ma bardzo silne właściwości absorbujące wilgoć.

Podstawową zaletą żwirku silikonowego jest jego wydajność i łatwość obsługi. Stanowi on zdecydowanie atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli, którzy nie przedają za sprzątaniem kociej kuwety. Oczywiście to rozwiązanie nie uchroni nas przed koniecznością wyciągania kocich odchodów, jednak, dzięki silnym właściwościom absorpcyjnym sprawia, że cały żwirek możemy wymieniać nawet raz na miesiąc w zależności od częstości korzystania kota z kuwety.

Żwirek silikonowy dla kota poleca się też stosować w kuwetach samoczyszczących. Jego wykorzystanie sprawi, że będziemy mogli prawie zapomnieć o konieczności sprzątania. Elementy samoczyszczące zajmą się odchodami, a pochłaniający wilgoć żwirek zdejmie z nas codzienny obowiązek czyszczenia kuwety.

Żwirki silikonowe dla kota nie pylą się też tak, jak standardowe wersje. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest jego lekkość, co jeszcze bardziej ułatwia obsługę kuwety. Ponadto żwirki z silikonu są dostępne w sklepach dla zwierząt w mniejszych opakowaniach, co sprawia, że nie musimy targać do domu 5-kilowych worków. Jednocześnie niższa waga idzie w parze z większą wydajnością produktu. Możemy go bowiem nasypać do kuwety mniej w porównaniu ze standardowym żwirkiem.

Sprawdź także: Ranking suchych karm dla kota

Wady żwirku silikonowego dla kota

Mimo, że żwirek silikonowy dla kota posiada sporo zalet, to ma też kilka wad. Przede wszystkim lubi się on przyklejać do kocich łapek, przez co pupil może go roznosić po domu. By tego uniknąć dobrze jest zakupić kuwetę z wysokimi bokami lub wyłożyć przed nią specjalną matę, do której drobinki będą się przyklejać.

Kolejnym mankamentem jest wątpliwa higieniczność tego typu rozwiązania. Długie odstępy w wymianie żwirku mogą powodować namnażanie bakterii, co może nie być korzystne dla kota. Taka sytuacja będzie się też wiązać z utrzymywaniem niezbyt atrakcyjnego zapachu w miejscu, gdzie stoi kuweta ze żwirkiem. By zapobiec temu problemowi, przy użytkowaniu żwirku silikonowego, warto go wymieniać nieco częściej niż raz na miesiąc. Rekomendowana jest jego wymiana co dwa tygodnie.

Ostatnim minusem korzystania ze żwirku silikonowego jest samo nastawienie kota do tego rodzaju produktu. Pupile często nie mogą przekonać się do jego konsystencji i odmawiają korzystania z kuwety. By móc rozwiązać ten problem, warto początkowo mieszać żwirek silikonowy z tym, który stosowaliście do tej pory, a z biegiem czasu zmieniać proporcje na korzyść wersji silikonowej.

A jeśli chcesz sprawdzić, jak żwirek silikonowy sprawdzi się w przypadku Twojego kota, zamów dobrej jakości produkty w sklepie dla zwierząt Wyspazwierzat.pl.

Dodaj komentarz