Kiedy stomatolog wykonuje szynowanie zębów?
Zabieg szynowania zębów to jedna z usług wykonywanych w gabinetach stomatologicznych w przypadku urazu mechanicznego bądź chorób, takich jak paradontoza. W dużym skrócie, polega to na unieruchomieniu rozchwianych zębów. Na czym dokładnie polega taki zabieg, w jakich przypadkach jest zalecany i jak przebiega? Odpowiadamy w artykule.
Co to jest szynowanie zębów?
Szynowaniem nazywa się w stomatologii procedurę polegającą na unieruchomieniu i połączeniu kilku zębów w celu ich ustabilizowania i zapobiegania nadmiernemu rozchwianiu. Jest to również sposób na przeciwdziałanie stłoczeniu zębów podczas leczenia ortodontycznego. Dzięki temu pacjent odczuwa znacznie większy komfort, a zęby zyskują odporność na ścieranie i korzystniejsze rozłożenie siły podczas żucia. Szynowanie wykonuje się przy użyciu materiałów kompozytowych – najczęściej włókna szklanego. Często stanowi alternatywę dla postępowania implantologicznego i protetycznego.
Wskazania do szynowania zębów
Zabieg szynowania zębów z reguły wskazany jest w przypadku rozchwiania zębów spowodowanego:
- chorobami przyzębia (paradontoza),
- urazami mechanicznymi.
Warto dodać, że nadmierna ruchliwość zębów, której źródłem jest paradontoza, najczęściej występuje w zaawansowanym stadium tej choroby. Brak podjęcia odpowiednich metod leczenia może nawet doprowadzić do utraty zębów. Zaleca się więc, aby umówić się na wizytę do stomatologa już po zaobserwowaniu wczesnych objawów. Jednymi z polecanych klinik są gabinety stomatologiczne Codzienna Stomatologia.
Jak przebiega zabieg szynowania?
Szynowanie zębów w przebiegu paradontozy jest zawsze poprzedzone wdrożeniem leczenia, w tym zabiegami higienizacyjnymi. Sposób połączenia zależy od umiejscowienia i liczby nadmiernie ruchliwych zębów. Co ważne, zabieg jest bezbolesny, a szyna dobierana jest w taki sposób, aby była jak najmniej widoczna. Niekiedy można również uzyskać w pewnym zakresie efekt korekcji zębów, co poprawia ich estetykę.