regaty w Polsce

Klasa 505: Pierwsze regaty sezonu

Przez dwa dni rywalizacji panowała zmienna pogoda, wiatr o sile od 6 do 20 węzłów pozwolił organizatorom sprawnie rozegrać 7 zaplanowanych wyścigów. Bałtycka fala i porywiste szkwały sprawiły, że załogi miały dużo pracy na wodzie. Sobotnie warunki były wyjątkowo nieprzewidywalne; od flauty po ponad 20 węzłów. Warunki nie ułatwiały pracy Sędziemu Głównemu, a od zawodników wymagały ciągłej uwagi i adaptacji strategii a także rytmu jachtów. Trasa była na zmianę skracana oraz wydłużana. Zmiany kierunku wiatru o kilkanaście stopni wymuszały także zmianę położenia górnej boi.

W tych warunkach najlepiej radziły sobie załogi z czołówki rankingu Pucharu Polski

Lubimy takie warunki zmiennego, porywistego wiatru. To prawdziwe „szachy na wodzie”. Obserwujemy przeciwników i wiatr, ustawiamy się tak, aby ten wiatr mieć lepszy, a jednocześnie go trochę konkurentom zabrać – opowiadał Jakub Pawluk z sekcji żeglarskiej Legii Warszawa

Regaty Nord Cup 2020 były świetne pod każdym względem – sprawna organizacja, silny wiatr i zacięta rywalizacja do ostatniego wyścigu. Warunki były zmienne i wymagające przez co stawka ciągle się tasowała, a o kolejności na mecie często decydowały centymetry. Jesteśmy wykończeni i jednocześnie bardzo zadowoleni z drugiego miejsca. Nie możemy doczekać się kolejnego starcia! Już w sierpniu podczas @UstkaCharlottaSailingDays będziemy walczyć o tytuł Mistrza Polski! – podsumowali vice Mistrzowie Nord Cup Karol Milewski i Jan Siekierzyński.

Przed zawodnikami klasy 505 Mistrzostwa Polski w Ustce, w ramach imprezy Ustka Charlotta Sailing Days, które odbędą się w dniach 5-9 sierpnia.  Usteckie regaty to jednocześnie najważniejsze zawody tegorocznego sezonu regatowego, wliczane także do Pucharu Polski klasy 505.  Do wzięcia udziału w regatach zgłosiły się już 63 załogi, poza najlepszymi załogami z Polski pojawią się także załogi z Chorwacji, Czech, Irlandii i Niemiec.

Dodaj komentarz