szkoly i przedszkola jakie oczyszczalnie sieckow

Oczyszczalnie ścieków polecane dla szkół i przedszkoli

Szkoły i przedszkola to miejsca, w których produkowane są duże ilości ścieków. W obiektach znajdujących się poza miejskimi aglomeracjami problem gromadzenia i odprowadzania nieczystości rozwiązywany jest poprzez montaż oczyszczalni. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki modele oczyszczalni polecane są dla placówek zajmujących się edukacją oraz wychowaniem dzieci i młodzieży. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego oczyszczalnia ścieków jest lepsza od tradycyjnego szamba?

Placówki edukacyjne wybudowane na obszarach pozamiejskich, gdzie sieć publicznej kanalizacji nie występuje, mają ograniczone możliwości gromadzenia produkowanych przez siebie nieczystości. Właściciele obiektów nieprzyłączonych do miejskiego systemu kanalizacyjnego mogą zdecydować się na budowę tradycyjnego szamba lub montaż własnej oczyszczalni ścieków. O to, dlaczego oczyszczalnia jest lepsza od zbiornika bezodpływowego, zapytaliśmy pracownika firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni.

– Mimo że budowa szamba nadal jest najpopularniejszym sposobem przechowywania nieczystości, oczyszczalnie zyskują coraz większą grupę zwolenników. Wynika to z licznych zalet tych konstrukcji. Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to w pełni ekologiczna metoda utylizacji ścieków. Oczyszczona przez system woda nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, dzięki czemu może być bezpiecznie odprowadzana do gruntu. W przypadku oczyszczalni biologicznych wodę tę można ponownie wykorzystać np. do podlewania przyszkolnego ogródka owocowo-warzywnego czy znajdującego się przed budynkiem trawnika. Nie mniej istotne są też niskie koszty eksploatacji oczyszczalni. System działa praktycznie bezobsługowo, a gromadzone nieczystości nie muszą być wywożone tak często, jak przy zbiorniku bezodpływowym. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów związanych z obsługą oczyszczalni – powiedział nasz rozmówca.

Który model oczyszczalni ścieków sprawdzi się najlepiej w placówkach edukacyjnych?

Dobór oczyszczalni do szkół i przedszkoli uzależniony jest od ilości ścieków produkowanych przez daną placówkę. W niewielkich obiektach, przerabiających mniej niż 7 m3 na dobę, doskonale sprawdzają się modele z osadnikiem wstępnym oraz komorą natleniania i klarowania. Jeśli przerób przekracza 7 m3/24 h lepszym wyborem jest montaż oczyszczalni z technologią złoża obrotowego. Modele te wyróżniają się prostą budową i nieskomplikowaną obsługą. Są tanie w eksploatacji, ich praca jest cicha, a wydzielany zapach nieodczuwalny dla użytkowników. Dzięki temu szczególnie poleca się je do obiektów, w których na co dzień przebywa duża grupa osób.

Dodaj komentarz