wysylka za granice

Przewóz paczek Polska-Anglia po Brexicie: oto wszystko, co musisz wiedzieć

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywołało niepewność wśród osób, które podróżowały pomiędzy Polską a tym krajem oraz wysyłały w obie strony przesyłki kurierskie. Brexit z pewnością wiele zmienił w tej dziedzinie. W efekcie od 1 stycznia 2021 roku trzeba płacić więcej i stosować się do dodatkowych wymogów. Wysyłasz paczki Polska-Anglia? Poznaj nowe zasady realizacji usług.

Ile idzie paczka z Anglii do Polski?

Dla wielu osób najważniejszym kryterium wyboru firmy kurierskiej jest czas realizacji dostawy. Kiedy rodzina na Wyspach ma pilne potrzeby lub trzeba dostarczyć niezbędne dokumenty, materiały, odzież czy przedmioty codziennego użytku, często każdy dzień ma znaczenie. Warto więc wiedzieć, ile idzie paczka z Anglii do Polski po Brexicie. Czas ten nieznacznie się wydłużył z uwagi na procedury celne.

Firmy, które obsługują paczki Polska-Anglia zazwyczaj wydłużyły czas doręczenia o jeden dzień roboczy. Obecnie jest to zwykle 4-5 dni, co oznacza, że jeśli nadasz przesyłkę w poniedziałek, adresat otrzyma ją do piątku. Transport paczki do Anglii trwa nieco dłużej, jeśli nadasz ją przed weekendem. Musisz bowiem wliczyć do niego także dwa dni wolne od pracy. Wówczas okres realizacji usługi rozciągnie się do 7 dni.

Ile kosztuje paczka z Anglii do Polski?

Poza terminem dostarczenia przesyłki istotnym kryterium wyboru usługodawcy jest też koszt realizacji usługi. Pomimo wzrostu cen, tanie paczki z Anglii do Polski wciąż są dostępne. Korzystając z oferty portalu Euro-Paka, sprawdzisz, ile kosztuje przewóz paczek Anglia-Polska lub transport paczki do Anglii – https://www.euro-paka.pl/. Niezależnie od kierunku podróży ceny są zbliżone. Ma jednak na nie spory wpływ deklarowana wartość paczki oraz to, co znajdzie się w jej wnętrzu. Niektóre towary mogą być objęte cłem.

Nowe zasady przewożenia przesyłek przez granice obejmują między innymi konieczność opłaty podatku VAT. Domaga się tego zarówno polski, jak i brytyjski rząd. Obowiązek ten nie dotyczy jednak każdej paczki i każdej firmy kurierskiej. Obliczanie opłaty celnej ma związek z wartością paczki, którą musisz zadeklarować przy jej nadaniu. Wiele osób zawyża tę kwotę, licząc na wyższe ubezpieczenie. Nie jest to dobrą praktyką, gdyż może prowadzić do naliczenia wyższej opłaty celnej.

Przewóz paczek Anglia-Polska – jak nalicza się cło?

Podatek jest głównym, ale nie jedynym czynnikiem, który wpływa na koszt realizacji usługi. Drugim ważnym elementem jest opłata celna, która została wprowadzona 1 stycznia 2021 roku. Cło za paczki Polska-Anglia jest naliczane na następujących zasadach:

  • nadanie paczki Polska-Anglia wymaga podania jej szacunkowej wartości, która stanowi podstawę do obliczenia wysokości opłaty celnej;

  • zgodnie z polskim prawem podatkowym opłata VAT jest naliczana wtedy, gdy wartość paczki przekracza 45 euro;

  • zgodnie z prawem brytyjskim opłatą jest objęta każda paczka, której wartość wynosi więcej niż 39 GBP, czyli ok. 200 zł;

  • zwolnieniem z opłaty celnej są objęte wyłącznie paczki o charakterze niehandlowym.

Warto wiedzieć, że przedstawione zasady nie są jednakowe w każdej sytuacji. Poszczególne firmy kurierskie podpisują własne umowy z agencjami celnymi, oferując specyficzne warunki realizacji usług. Przykładowo zlecając usługę w DPD, w przypadku paczki o wartości nie większej niż 19 GBP nie zapłacisz podatku VAT, a jedynie opłatę celną importową w wysokości 6.05 EUR. Jeśli wartość paczki będzie wyższa, do kosztów musisz doliczyć 21%. Inne warunki oferuje firma Parcelforce. Podatek VAT zapłacisz u niej wtedy, gdy wartość paczki przekroczy 39 GDP (200 zł).

Dodaj komentarz