jaka rozrywka dla seniora

Rozrywki idealne dla seniorów

Zadaniem rozrywek jest nie tylko dostarczanie przyjemności. Mogą one służyć również utrzymaniu na dobrym poziomie zdrowia fizycznego i psychicznego, zdobywaniu i rozwijaniu umiejętności, a także zacieśnianiu więzi międzyludzkich. Szkodliwym mitem jest przekonanie, że ludziom starszym rozrywki są niepotrzebne – w rzeczywistości każdy człowiek ich wymaga, niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia. Sprawdź, jakie rozrywki są idealne dla seniorów.

Aktywność sportowa

Wszelkiego rodzaju ruch sprzyja utrzymaniu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wpływa ona na:

  • utrzymanie kondycji układu ruchu – wzmacnia mięśnie, kości i stawy,
  • poprawę wydolności oddechowej,
  • lepsze ukrwienie organizmu,
  • wzmocnienie układu odpornościowego i nerwowego.

Ponadto podczas ruchu zwiększa się produkcja endorfiny zaliczanej – obok dopaminy i serotoniny – do tak zwanych hormonów szczęścia. Jest ona odpowiedzialna między innymi za regulację nastroju, poczucia zadowolenia, a przy okazji ma działanie przeciwbólowe i przeciwlękowe. Innymi słowy, endorfina ma istotny wpływ zarówno na poprawę samopoczucia, jak i zwalczanie dolegliwości towarzyszących seniorom.

Jaki sport wybrać dla seniora?

Oczywiście osoby starsze mają znacznie mniejsze możliwości podjęcia aktywności fizycznej, niż osoby młodsze. Zaawansowany wiek oraz problemy ze zdrowiem stwarzają poważne ograniczenia, niemniej istnieje sporo opcji, spośród których każdy senior może wybrać swoją ulubioną. Już zwykły, codzienny spacer na świeżym powietrzu potrafi przynieść wiele pozytywnych rezultatów. Seniorzy mogą również spróbować swoich sił w:

  • nordic walkingu – czyli marszu z kijami. Z pozoru prosta dyscyplina angażuje wiele partii mięśni, przyczynia się do wzmocnienia nie tylko nóg, ale również ramion i torsu, przy okazji intensywnie pobudzając układ oddechowy i krążenia;
  • jodze – doskonale wpływa na sprawność ciała, ogólnie wzmacnia, zwiększa mobilność i zmniejsza poczucie sztywności, relaksuje. Powinna być jednak uprawiana pod okiem wykwalifikowanego instruktora;
  • zajęć w wodzie – nie tylko pływanie, ale również aqua jogging lub aqua aerobic. Bardzo dobrze wpływają na kondycję układu mięśniowego i krążenia, jednocześnie pozwalają odciążyć układ kostny.

Należy pamiętać, że rodzaj aktywności fizycznej dla seniora powinien być dobrany pod kątem jego stanu zdrowia. Najlepiej w tej kwestii poradzić się lekarza.

Zajęcia artystyczne

Sztuka to nie tylko wielkie dzieła artystów, przekazujące wielkie i ważne przesłania – to przede wszystkim środek ekspresji, uzewnętrznienia swoich indywidualnych emocji i przeżyć. Dlatego może się nią zajmować każdy, niezależnie od swojego doświadczenia, umiejętności, wieku i stanu zdrowia – nie ma tu żadnych ograniczeń. Aktywność artystyczna, taka jak rysowanie, malowanie, rzeźbienie, decoupage, szydełkowanie, muzyka czy taniec, nie tylko dostarcza seniorom miłej rozrywki i satysfakcji z własnych dokonań i postępów, ale pozytywnie wpływa na ich emocje, dostarcza licznych intelektualnych oraz zmysłowych bodźców.

Gry planszowe i karciane

Planszówki dość niesłusznie kojarzone są przede wszystkim z rozrywką dla dzieci. W rzeczywistości mogą one stać się bardzo atrakcyjnym źródłem zabawy również dla seniora. Co więcej, niektóre z nich wymagają nie tylko szczęścia, ale są intelektualnym wyzwaniem, wymagającym spostrzegawczości, koncentracji czy planowania. Dzisiejszy rynek wydawniczy oferuje całą masę tytułów, w które można grać we dwójkę i które zachwycą zarówno seniora, jak i jego opiekuna – wśród nich takie klasyki jak Scrabble, Rummikub, szachy czy Chińczyk. Podobnie wygląda sytuacja z grami karcianymi – od brydża i pokera, przez remika i tysiąca, kończąc na grach polegających na znajdywaniu par kart.

Krzyżówki i łamigłówki

Ich zaletą jest to, że do zabawy wystarczy zwykły długopis, a zabawa potrafi zapewnić naprawdę intensywny trening intelektualny. Dobrym przykładem jest w tej kategorii Sudoku, polegające na uzupełnianiu cyfr w polach kwadratu o wymiarach 9×9 pól – łamigłówka teoretycznie bardzo prosta, a jednocześnie wymagająca bardzo dobrej spostrzegawczości oraz pamięci. Już jeden błąd uniemożliwia prawidłowe wykonanie.

Wspólne gotowanie

Przygotowanie posiłków to jedno z najważniejszych zadań każdej opiekunki seniora – ważne, żeby dania były jednocześnie smaczne i przystosowane do diety seniora. Jeśli stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, warto zachęcić go do pomocy w przygotowywaniu posiłków. Udział w gotowaniu będzie nie tylko miłą odskoczną od rutyny, ale również sposobem na zachowanie pewnej samodzielności. To bardzo ważne, ponieważ cierpienie wielu osób starszych wynika właśnie z narastających ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Przy okazji pomoc seniora jest pewnym odciążeniem dla opiekuna. Należy jednak pamiętać, by podczas pracy w kuchni seniorowi nic się nie stało, dlatego warto powierzyć mu bezpieczne zadania, np. obieranie warzyw czy mieszanie składników.

Jakich rozrywek unikać?

Rozrywki dostarczają przyjemności, niektóre z nich jednak mogą mieć szkodliwy wpływ na kondycję i samopoczucie seniora – choćby z tego powodu, że w żaden sposób go nie angażują w działanie. Przykładem jest tutaj oglądanie telewizji. Dlaczego warto ją ograniczyć? Przede wszystkim dlatego, że jest rozrywką całkowicie bierną, nie wymagającą właściwie żadnego intelektualnego zaangażowania, a przy okazji sprzyjającą pogorszeniu się kondycji fizycznej. Niestety, dla wielu seniorów to wciąż ulubiona forma spędzania wolnego czasu, dlatego jeśli chcesz odciągnąć swojego podopiecznego od ekranu i zająć go czymś innym, nie możesz robić tego używając przymusu. Nie tylko nie zachęcisz w ten sposób seniora do innych, bardziej pożytecznych rozrywek, ale również możesz doprowadzić do poważnego konfliktu. Lepiej stopniowo i delikatnie zachęcać seniora, pokazując mu plusy innych rozwiązań.

Dodaj komentarz