przygotowanie auta

Santander Consumer Multirent: Jak przygotować auto do lata?

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, w planach mamy też pierwsze dłuższe podróże autem, warto więc zadbać o stan naszego pojazdu. Zimowe warunki powodują, że rzadziej decydujemy się na regularne czyszczenie naszych samochodów, a rozsypywana nawet sporadycznie sól drogowa penetruje elementy ich podwozia i nadwozia. Dlatego to właśnie w sezonie wakacyjnym nasze samochody potrzebują od nas najwięcej uwagi. Jak zadbać o samochody latem i przywrócić im dawną świetność? Na to pytanie odpowiadają eksperci Santander Consumer Multirent.

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, gdy pomyśli się o tym, jak można zadbać o samochód po zimie, jest jego dokładnie umycie. Jest w tym dużo sensu, ponieważ kiedy na zewnątrz pogoda nie dopisuje, auto brudzi się bardziej i szybciej niż wskazuje na to jego wygląd. Dodatkowo długie okresy pomiędzy jednym, a drugim myciem sprawiają, że brud trzyma się lakieru lepiej niż można pomyśleć i wnika we wszystkie zakamarki. Zanim jednak zajmiemy się myciem pojazdu na własną rękę, dobrze byłoby odwiedzić choćby myjnię bezdotykową i w miarę możliwości wyczyścić podwozie i nadkola, by uniknąć rdzewienia tych elementów. W następnej kolejności można zająć się karoserią, a na koniec zabezpieczyć ją woskiem. Kto ma taką ochotę, może pokusić się nawet o glinkowanie, które pozwoli usunąć najgorszy brud. Dobrym posunięciem będzie również sprawdzenie stanu szyb reflektorów. Jeżeli są matowe, warto je wypolerować i przy okazji skontrolować ich ustawienie. Po myciu, kontroli powinniśmy poddać też wycieraczki. Jeśli okaże się, że nie zbierają dokładnie wody, należy wymienić je na nowe.

Przechodząc do opon, dobrze byłoby wyczyścić felgi przeznaczonym do tego preparatem

Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, bo zbyt intensywne szorowanie powierzchni lub użycie zbyt agresywnej chemii może uszkodzić felgi. Same opony warto natomiast zabezpieczyć czernidłem, co nie tylko spowoduje, że będą wyglądały lepiej, ale także zabezpieczy gumę przed pękaniem. W pierwszej kolejności powinniśmy, jednak przekonać się, czy nie będziemy musieli ich wymienić. Jeśli nie używamy opon wielosezonowych, konieczna jest zmiana ogumienia na letnie. Zapewni to lepsze prowadzenie auta i skróci drogę hamowania pojazdu, istotnie zwiększając nasze bezpieczeństwo na drodze.

– Opony zimowe projektowane są z myślą o mrozie, śniegu i lodzie, dlatego nie będą tak efektywne podczas upałów i ulewnych deszczy. Z drugiej strony bieżnik opony letniej jest dość gładki, co pozwala na zachowanie maksymalnej przyczepności – mówi Artur Hamerlik z Santander Consumer Multirent. –  Jak dowodzi ubiegłoroczne badanie Santander Consumer Multirent, ponad 90 proc. klientów firmy uważa auto za najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii koronawirusa. Można się, więc domyślić, że to tym pojazdem najczęściej się poruszamy. Warto, więc zadbać o jego dobry stan, zwłaszcza przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym – dodaje.

Płyny eksploatacyjne i klimatyzacja

Poza gruntownym czyszczeniem i wymianą opon, przed dłuższym wyjazdem warto skontrolować płyny eksploatacyjne naszego samochodu. O ile poziom oleju silnikowego kierowcy sprawdzają dość regularnie, z płynem hamulcowym lub chłodniczym czeka się nierzadko do ostatniej chwili. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ pierwszy odpowiada za czułość i skuteczność hamulca, a drugi chroni pojazd przed przegrzaniem i utrzymuje chłodzenie klimatyzatora. Wyższa temperatura na zewnątrz to także czas na letni płyn do spryskiwaczy. Jest dostosowany do wysokich temperatur i radzi sobie z zabrudzeniami takimi jak ślady po owadach.

Przed ciągiem upalnych dni koniecznością jest także sprawdzenie stanu klimatyzacji. Jeśli przez całą zimę się z niej nie korzystało, po jej włączeniu w aucie może pojawić się nieprzyjemny zapach. Jest to sygnał, że w kanałach wentylacyjnych pojawiły się drobnoustroje. Pleśń niekorzystnie wpływa na zdrowie pasażerów, dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fachowca, który wyczyści cały układ, sprawdzi jego poprawne działanie oraz wymieni potrzebne filtry. W przypadku braku czasu, czyszczenie klimatyzacji można wykonać również samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku środków. Należy pamiętać o tym, aby tę operację przeprowadzać minimum raz do roku. Sezon letni jest do tego najlepszą porą.

– Ostatnią, lecz nie mniej ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu technicznego naszego pojazdu. Można to zrobić w serwisie lub na stacji kontroli pojazdów.  Jeżeli jakieś elementy nie są sprawne, dla bezpieczeństwa swojego i naszych pasażerów powinniśmy niezwłocznie wymienić je lub naprawić, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, pozbawionym problemów na drodze – dodaje Artur Hamerlik z Santander Consumer Multirent. – W przypadku, gdyby naprawa okazała się zbyt kosztowna, zawsze można rozejrzeć się za nowym autem, korzystając np. z leasingu i towarzyszących mu atrakcyjnych usług dodatkowych, choćby w postaci karty paliwowej, umożliwiającej m.in. wygodne płatności za paliwo, oleje, myjnie i akcesoria samochodowe.

Dodaj komentarz