waterpolo

Waterpolo – piłka wodna jako zdrowy sposób na spędzanie czasu

Waterpolo to powszechnie znana dyscyplina sportowa, znajdująca swoich fanów na całym świecie. W Polsce i za granicą istnieje wiele klubów piłki wodnej, popularne są również wszelakie turnieje amatorskie i pół profesjonalne. Warto wspomnieć, że od 1900 roku waterpolo jest dyscypliną olimpijską. Wielu ludzi uprawia piłkę wodną hobbystycznie. Entuzjaści pływania często dodają jakiejś jej elementy do swoich codziennych treningów. Jakie korzyści płyną ze spędzania wolnego czasu w takiej formie? Jak w ogóle zacząć swoją przygodę z waterpolo?

Waterpolo – korzyści dla zdrowia i sylwetki

Od dawna wiadomo, że sporty wodne angażują wiele mięśni całego ciała. Poza tym pomagają spalić mnóstwo kalorii. Wszystko to za sprawą wymagającej formy rozgrywki – mecze piłki wodnej odbywają się w basenach o głębokości minimum dwóch metrów i szerokości trzydziestu metrów. Wymusza to na graczach ciągłe utrzymywanie się ponad powierzchnią wody przy jednoczesnym pokonywaniu wcale nie krótkich dystansów. Dodatkowo ciągła walka o pozycję i obrona bramki przed graczami z drużyny przeciwnej sprawiają, że waterpolo jest naprawdę wymagającym dla organizmu treningu. Co ciekawe, piłka wodna jest bezpieczniejsza dla stawów, przez co ryzyko kontuzji w tym sporcie jest stosunkowo mniejsze, niż w innych dyscyplinach. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w każdej dyscyplinie, i tutaj mogą wystąpić różnego rodzaju urazy.

Piłka wodna – sport dla każdego

Żeby zacząć trenować waterpolo, wystarczy przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Podczas gry nie wolno dotykać nogami dna basenu (chociaż i tak, żeby to zrobić, trzeba być bardzo wysokim, z uwagi na standardową głębokość dwóch metrów). Piłkę można łapać tylko jedną ręką (wyjątkiem są bramkarze, którzy mogą używać dwóch rąk). Ponadto zakazuje się topienia, szarpania i niesportowego zachowania wobec innego zawodników. Po poznaniu zasad gry w piłkę wodną należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyborów. Przydatne okażą się stroje do waterpolo, które można zakupić w sklepach sieci Decathlon. Odpowiednie kąpielówki, czepki oraz okulary znacząco wpłyną na komfort gry. Oprócz tego dobrze jest kupić specjalną, wytrzymałą i odporną na chlor piłkę. Ważna jest również przyczepność materiału, z którego zrobiona jest owa piłka. Piłka wodna to sport drużynowy, zatem warto skłonić swoich znajomych do wspólnej gry. Wystarczy namówić chociaż jedną osobę, wówczas można się świetnie bawić w tak zwany konkurs rzutów karnych. Oczywiście im więcej ludzi, tym lepiej.

Waterpolo, zwane również piłką wodną, to świetna dyscyplina sportowa, znana powszechnie na całym świecie. Pozwala utrzymać ciało w doskonałej kondycji, a poza tym jest niesamowitym źródłem dobrej zabawy. Rozgrywka w kilka osób budzi ducha rywalizacji, a każda wygrana lub strzelona bramka sprawia nie lada satysfakcję. To doskonała propozycja dla osób, które szukają swojego własnego hobby i jednocześnie chcą aktywnie spędzać wolny czas.

Dodaj komentarz