donice balkonowe

Wybieramy donice balkonowe. Co wziąć pod uwagę?

Chcesz mieć swoją prywatną oazę zieleni nawet w środku miejskiej dżungli? Nic prostszego – wystarczy choćby niewielki balkon i kilka doniczek, by stworzyć kwietny ogród, zielony parawan, a nawet miniaturowe uprawy. Jak jednak wybrać donice balkonowe, by zyskać trwałą, funkcjonalną i spójną stylistycznie aranżację? Przygotowaliśmy garść cennych wskazówek.

Materiał i jakość wykonania

Kluczem do trwałości doniczek balkonowych, narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, jest wysokogatunkowy materiał oraz dobra jakość wykonania produktu. Donica balkonowa musi dzielnie znosić zacinający deszcz i wysoką wilgotność, upały, mrozy i nagłe zmiany temperatury, a także promieniowanie UV czy porywisty wiatr (i ewentualne upadki). By mimo upływu czasu prezentowała się nienagannie, powinna być odlana z odpornego na wymienione czynniki materiału, na przykład betonu, metalu, mrozoodpornej ceramiki czy impregnowanego drewna.

Na balkon najczęściej wybiera się doniczki z dobrej jakości tworzywa sztucznego – są niezwykle wytrzymałe, lekkie, łatwe do umycia, a przy tym dostępne w niezwykle szerokiej gamie rodzajów, wzorów, kształtów, rozmiarów i kolorów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w parze z trwałością i estetyką idzie tutaj niska cena – mówi nasz rozmówca ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty.

Miejsce ustawienia lub zawieszenia

Rozmiar i kształt donic trzeba dobrać do dostępnej przestrzeni. Jeśli twój balkon nie należy do największych, nic straconego – wybierz doniczki na barierkę lub zawieszane skrzynki balkonowe. W sklepach znajdziesz także mnóstwo doniczek wiszących, które możesz umieścić na haku wbitym w ścianę lub sufit. Ciekawym rozwiązaniem są też tak zwane ogrody wertykalne, czyli połączone ze sobą donice tworzące ściankę w wersji stojącej lub do zawieszenia na ścianie. Właściciele dużych balkonów mogą natomiast zaszaleć, kupując duże donice balkonowe o ciekawych kształtach, na przykład bardzo modne ostatnio tuby, i ustawiając je w dowolnym miejscu. Donic z bujną roślinnością można użyć do wyznaczenia stref na balkonie lub odgrodzenia się od ciekawskich sąsiadów.

Walory estetyczne

Na koniec nie mniej istotna kwestia, czyli wygląd doniczek. Dopasuj go do stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie lub po prostu wybierz doniczki, które wpadną ci w oko. Zadbaj jednak o to, by stanowiły spójną całość i pasowały do innych elementów obecnych na balkonie. Najlepiej sprawdzają się doniczki w neutralnych kolorach, które stanowią elegancką oprawę dla kolorowych kwiatów czy intensywnej zieleni posadzonych w nich roślin.

Dodaj komentarz