czujniki ruchu

Czujniki ruchu na schodach – jakie wybrać i gdzie je zamontować?

Najczęściej czujniki ruchu wykorzystuje się w domach i w mieszkaniach na schodach. To miejsce, gdzie ważne jest bezpieczeństwo, więc czujniki te bardzo dobrze się wtedy sprawdzą. Zobacz, jak je wykorzystać, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i gdzie je zainstalować!

Jaką funkcję mają czujniki ruchu na schody?

Wyposażenie jak czujniki ruchu jest obecnie używane w zróżnicowanych celach. Stosuje się je również w przypadku klatek schodowych i schodów w różnych obiektach, na przykład w domach jednorodzinnych, a także w piętrowych mieszkaniach.

Zadaniem czujników ruchu montowanych w takich miejscach jest przede wszystkim współpraca z oświetleniem. W tym przypadku czujnik uruchamia oświetlenie wtedy, gdy w jego otoczeniu pojawi się ruch. Potem, zgodnie z ustalonym czasem na sterowniku, światło jest wyłączane.

Jakie czujniki ruchu polecane są na schody?

Do kategorii jak czujniki ruchu zaliczane są różne warianty urządzeń, które mogą być dobrane również do konkretnego miejsca ich zamontowania. Jakie z nich rekomendowane są w przypadku schodów?

Na schody często wybierane są czujniki ruchu laserowe. Dlaczego właśnie one? W tym przypadku ich działanie polega na uruchomieniu akcji, na przykład włączeniu światła wtedy, gdy dojdzie do przerwania wiązki laserowej. Wobec tego czujniki te nie wzbudzają się niepotrzebnie wtedy, gdy w otoczeniu znajdą się osoby, które nie będą chciały skorzystać ze schodów.

Wykorzystuje się też inne typu czujników, na przykład te działające na podczerwień czy czujniki mikrofalowe. Wtedy duże znaczenie ma ich miejsce montażu, ponieważ takie czujniki ruchu charakteryzują się większym zasięgiem.

Gdzie montuje się czujniki ruchu na klatkach schodowych?

Zwykle takie właśnie komponenty umieszcza się przy schodach, na ścianie. Są one umieszczane zarówno na dole, jak i na górze schodów, dlatego też mogą one uruchamiać się zarówno przy schodzeniu, jak i wchodzeniu.

W przypadku, gdy na klatce schodowej wykorzystuje się oświetlenie sufitowe, wtedy można wykorzystać czujniki ruchu jak czujniki mikrofalowe czy na podczerwień, ponieważ mają one wtedy większy zasięg i dobrze nadają się do użycia w tym celu.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy wygodniej korzystać ze schodów, w takim przypadku warto zdecydować się na zamontowanie czujników ruchu. Razem z nimi można bezpieczniej korzystać z klatki schodowej bez potrzeby szukania włącznika światła. Dodatkowo pomagają one także w oszczędności energii elektrycznej, ponieważ światło może być wtedy wyłączane automatycznie po określonym czasie.

Dodaj komentarz