Czym się różni nebulizator od inhalatora?
Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy bardzo wiele osób choruje na infekcje dróg oddechowych. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka chodzącego do żłobka, przedszkola albo szkoły lub jesteś podatny na takie schorzenia, powinieneś pomyśleć o zakupie inhalatora. Urządzenie to pomoże przetrwać Twojej rodzinie trudny okres jesiennych zachorowań i sprawi, że infekcje będą trwać krócej i przebiegać lżej. Nazwa inhalator często używana jest w naszym języku wymiennie z nebulizatorem. Dzisiaj przedstawimy, czym są oba te urządzenia medyczne i czym się różnią.
Jakie są podstawowe różnice między inhalatorem a nebulizatorem?
Oba te sprzęty medyczne służą do robienia inhalacji, czyli wprowadzaniu do dróg oddechowych odpowiedniej substancji. Taka forma leczenia jest bardzo skuteczna i bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie obciąża wątroby oraz innych narządów. Inhalacja polega na wprowadzaniu substancji leczniczych wraz z ciepłym powietrzem, dlatego może być wykonywana nawet przy pomocy zwykłego garnka oraz ręcznika. Nebulizacja to inhalacja, która wymaga zastosowania specjalnego urządzenia medycznego – nebulizatora, który możesz zakupić np. w sklepie Medseven. Wdychana przez chorego mgiełka jest chłodna, co różni ten proces od inhalacji.
Nebulizator to specjalistyczne urządzenie umożliwiające podanie choremu leku w formie aerozolu. W delikatnej mgiełce, którą oddycha się podczas nebulizacji, znajdują się mikrocząsteczki substancji leczniczej. W przeciwieństwie do inhalacji, w której wykorzystywane są przede wszystkim ziołowe napary lub olejki eteryczne, podczas nebulizacji mogą być stosowane leki. Warto dodać, że inhalacja jest pojęciem znacznie szerszym od nebulizacji, dlatego każdy nebulizator jest inhalatorem, lecz nie każdy inhalator jest nebulizatorem.
Kiedy warto zaopatrzyć się w nebulizator?
Nebulizator to urządzenie, które przyda się rodzicom małych dzieci oraz osobom o obniżonej odporności, które w sezonie infekcyjnym często chorują. Warto pamiętać, że posiadając w domu nebulizator, można podać przy jego pomocy różne substancje lecznicze (nawet antybiotyki). W przypadku inhalatora niezbędne jest skoordynowanie wdechu z momentem podania leku, przez co nie nadaje się on do leczenia niemowląt oraz małych dzieci. Kiedy zachoruje dziecko, niezbędne może okazać się więc użycie nebulizatora. W urządzeniu tym można uzyskać drobne cząsteczki leku o ściśle ustalonej wielkości. Im mniejsze one są, tym głębiej docierają. Dzięki temu można dobrać odpowiedni nebulizator do konkretnego schorzenia. Wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek jest parametrem dokładnie opisanym w jego specyfikacji technicznej.