jak sie buduje dach

Dach zielony – jak się go buduje?

Zielone dachy jak sama nazwa na to wskazuje to nasadzenia zieleni na dachach budynków. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w miastach, gdzie liczba terenów zielonych jest coraz mniejsza. W ten sposób można stworzyć przyjazny mikroklimat, co więcej takie dachy zdecydowanie podnoszą estetykę budynków. 

Dach zielony – zalety

Jakie zalety ma dach zielony? Chociaż takie rozwiązanie nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, jak za granicą, to bez wątpienia zielonych dachów będzie przybywać. Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na łagodzenie klimatu, zieleń na dachach zapobiega nagrzewaniu się powietrza w miastach i podnosi wilgotność. Poza tym warto zwrócić uwagę na poprawę estetyki, zielona roślinność wygląda pięknie, co więcej pozwala na zamaskowanie instalacji znajdującej się na dachach. Kolejna sprawa to działanie proekologiczne, bo takie dachy zmniejszają zanieczyszczenia powietrza oraz skutecznie redukują hałas. Jak widać zalet takiego rozwiązania jest sporo, dlatego bez wątpienia warto przemyśleć sprawę.

System dachu zielonego – komu zlecić?

Komu zlecić system dachu zielonego? Nie można decydować się na współpracę z pierwszym lepszym wykonawcą. Nie każda firma będzie miała dostateczną wiedzę oraz doświadczenie, aby móc wykonać zielony dach jak należy. Pamiętajmy, że projekt i wykonanie tego typu dachu wymaga precyzji, a także odpowiednich umiejętności. Mimo że obecnie systemy dachów zielonych nie są jeszcze tak bardzo popularne, to z pewnością moda na dachy zielone będzie rosła. Jak buduje się taki dach? Wszystko zaczyna się od projektu, w zasadzie warto uwzględnić zielony dach już na etapie projektowania budynku. Dlaczego? Głównie ze względu na znaczne dodatkowe obciążenia. Dachy zielone wykonywane są najczęściej na specjalnej żelbetowej płycie nośnej nad ostatnią kondygnacją. 

Dodaj komentarz