karmienie zwierzat hodowlanych

Dlaczego do karmienia zwierząt hodowlanych wykorzystuje się głównie młóto pochodzące z produkcji piwa typu pils?

Młóto browarniane to doskonały produkt do skarmiania zwierząt hodowlanych. Nie dość, że dostarcza wielu składników odżywczych, pozytywnie wpływa na produkcję mleka i przyrost masy ciała opasów, to jeszcze bardzo dobrze smakuje. Dla ostatniej zalety duże znaczenie ma rodzaj młóta, czyli to, przy produkcji jakiego rodzaju piwa powstaje. Dlaczego największym uznaniem cieszy się młóto z piwa typu pils?

Młóto browarniane: produkt uboczny produkcji piwa pils

Młóto browarniane to produkt uboczny wyrobu każdego rodzaju piwa. Nie ma znaczenia produkt końcowy, ponieważ każde piwo powstaje przez zacieranie słodu, a to właśnie ono po obróbce staje się odpadem. Do koryt zwierząt hodowlanych najczęściej trafia jednak młóto powstające przy okazji wyrobu piwa typu pils. Ma na to wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest dostępność. To po prostu najczęściej spożywane piwo, które produkowane jest w największych ilościach. Dzięki temu takie wysłodziny łatwo jest pozyskać.

Z perspektywy hodowców to dobrze, że piwo typu pils produkowane jest na tak dużą skalę. Wysłodziny browarniane powstające podczas jego wyrobu są bowiem znacznie smaczniejsze dla zwierząt niż młóto z innych rodzajów piwa. Uzależnione jest to między innymi od procesu przygotowania słodu, czyli prażenia ziaren zbóż. Do pilsów ziarna nie są mocno spalane, dlatego zachowują lekki, delikatny smak, który nie traci swoich naturalnych aromatów.

Dlaczego młóto browarniane z pilsa jest dobre?

Poza stopniem uprażenia ziaren na smak wysłodzin browarnianych powstających z piwa mają wpływ również dodatki. Do wielu rodzajów wyrobów już na etapie komponowania zacieru dodawane są różne składniki wpływające na smak, barwę i klarowność piwa. To na przykład ziarna kolendry, korzeń lukrecji, różne zboża, owoce. Te wszystkie elementy następnie wchodzą w skład wysłodzin i zmieniają ich smak. Często przez to młóto zyskuje gorzki posmak i jest mniej chętnie przyjmowane przez zwierzęta.

Dystrybutorzy młóta browarnianego, jak na przykład firma Domino oferująca wysłodziny z dostawą do domu, dbają o jakość sprzedawanego produktu. Decydując się więc na kupno wysłodzin ze sprawdzonego źródła można mieć pewność, że będzie ono spełniało swoje zadanie. Nie ma też obawy, że akurat w danej partii trafi się młóto z innego rodzaju piwa, ponieważ pils zdecydowanie dominuje w krajowej produkcji.

Dodaj komentarz