przydomowaoczyszczalnia sciekow

Warunki gruntowe niezbędne do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych. Inwestorów przekonuje przede wszystkim wygoda takiego rozwiązania. Przydomowe oczyszczalnie są jednak objęte pewnymi normami prawnymi i nie mogą zostać wybudowane w dowolnym miejscu. Sprawdź, jakie warunki gruntowe umożliwiają podjęcie się takiego przedsięwzięcia.

Co bierze się pod uwagę podczas budowy oczyszczalni ścieków?

Dobre warunki wodno-gruntowe to podstawa do wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki nim cały system będzie mógł posłużyć przez długie lata, a ryzyko jego awarii jest znacznie ograniczone. W zależności od warunków terenu konsumentom zaleca się różnego rodzaju rozwiązania dostosowane do danej sytuacji.

Podczas oceny warunków gruntowych bada się między innymi przepuszczalność wody, położenie wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Tutaj najlepiej sprawują się gleby piaszczyste, które charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością. Największe problemy mogą pojawić się w przypadku gruntów gliniastych. Mimo wszystko nawet glina nie wyklucza możliwości wybudowania oczyszczalni.

Kolejnym problemem, który może utrudnić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jest otoczenie, a konkretniej znajdująca się w nim roślinność. W pobliżu planowanej oczyszczalni nie powinny rosnąć żadne drzewa ani krzewy. Przepisy w tym przypadku mówią o zachowaniu odległości przynajmniej 3 metrów.

Wszystko wskazuje na to, że jesteś gotów wybudować swoją własną oczyszczalnię ścieków? EKO-BIO to renomowany producent oczyszczalni ścieków działający na terenie województwa dolnośląskiego.

Na co zwrócić uwagę inwestując w przydomową oczyszczalnię?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Nowoczesne oczyszczalnie są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają większej uwagi. Niestety wybudowanie takiej oczyszczalni często wiąże się z wieloma formalnościami. Przydomowe oczyszczalnie ścieków objęte są normami prawnymi, które mogą uniemożliwić taką inwestycję.

Co musisz wiedzieć przed wybudowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków? Przede wszystkim upewnij się, że spełniasz wszystkie warunki umożliwiające taką inwestycję. Podstawą jest wykonanie badań geotechnicznych, które określą właściwości podłoża oraz poziomu wód gruntowych.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie chęci budowy przydomowej oczyszczalni do właściwego organu. W przypadku oczyszczalni, których przepustowość nie przekracza 7,5 m3 na dobę, taki fakt wystarczy zgłosić do starosty powiatowego.

Dodaj komentarz