najpopularniejsze owoce

Dlaczego jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce?

Powszechnie wiadomo, że codziennie należy jeść świeże warzywa i owoce. O korzystnym wpływie na zdrowie takiej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Mając dostęp do różnorodnych warzyw i owoców, wielu ludzi chętnie sięga po jabłka. Ma to swoje odzwierciedlenie w różnych przeprowadzanych badaniach. Jasno one pokazują, że jabłka są jednymi z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Z czego wynika ta popularność jabłek?

Jabłko, jakie jest każdy widzi

Nikomu nie trzeba opisywać jabłek. Dzięki temu, że hurtownie owoców są dobrze zaopatrzone, nie brakuje jabłek w sklepach. Wielu z nas z pewnością spotkało się z powiedzeniem, że „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”. Jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu. Wiąże się to z obecnością w tych owocach:

  • witamina C – jak wiadomo, wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego,
  • błonnik – bierze udział w regulowaniu perystaltyki jelit, wywołuje uczucie sytości,
  • flawonoidy – są naturalnymi związkami wykazującymi działanie przeciwutleniające oraz antynowotworowe.

Poza tym warto wspomnieć jeszcze o pektynach, które będąc składnikiem błonnika, mają wpływ m.in. na poziom glukozy po posiłku. Niektóre badania wskazują, że spożywanie jabłek ma dobroczynny wpływ na stan serca. Oczywiście warto zjadać całe jabłka, wraz ze skórką, ponieważ w niej jest najwięcej błonnika.

Co wpływa na popularność jabłek?

Jak już wiadomo, jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców w Polsce. Z czym to jednak jest związane? Zdecydowanie można by wskazać na sposób ich wykorzystania. Jabłka nie tylko są zjadane na surowo, ale również przetwarzane na soki, musy, są suszone czy prażone, tak by idealnie nadawały się na szarlotkę. Dlatego też warto współpracować z dobrym dostawcą warzyw i owoców- Golden Fruits. Na wspomnianą popularność wpływ na pewno ma ilość sadów, z których można czerpać. Sprzyjający klimat wpływa na to, że Polska jest jednym z głównych producentów jabłek w Europie. Co roku bardzo dużo tych owoców jest eksportowanych. Ponadto różnorodność odmian sprawia, że świeżymi jabłkami można cieszyć się niemal cały rok. Oczywiście ma na to wpływ sposób, w jaki są przechowywane w chłodniach, ale nie tylko. Od dawna znane są np. odmiany jabłek, które po jesiennym zbiorze najsmaczniejsze były na przełomie roku.

Dodaj komentarz