maty rozchodnikowe

Do czego służą maty rozchodnikowe?

W dużych miastach coraz częściej powstają zielone dachy. Ich budowa nie jest skomplikowana, jednak wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Jednym z nich są maty rozchodnikowe. Do czego służą?

Czym charakteryzują się maty rozchodnikowe?

Maty rozchodnikowe to jedno z najczęściej wykorzystywanych pokryć zielonego dachu. Jak sama nazwa wskazuje, składają się w głównej mierze z rozchodników. Rośliny te charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – opady, susze, niskie czy wysokie temperatury. Nie wymagają pielęgnacji i są w stanie dostosować się do otoczenia. Dostępność różnych gatunków sprawia, że kwitną o innej porze roku, a ich kwiaty mają różne kolory. Możliwe jest dzięki temu stworzenie wielokolorowej kompozycji zieleni. 

Zielone dachy – jak się je buduje i czy warto?

Budowa zielonego dachu podzielona jest na kilka etapów. Każdy z nich składa się z ułożenia odpowiedniej warstwy. Ich prawidłowa kolejność zapewnia właściwe funkcjonowanie dachu oraz bezpieczeństwo budynku. Każda warstwa pełni inną funkcję w tym złożonym systemie. Warstwa izolacyjna i drenażowa zapewniają odpowiedni obieg wody oraz chronią konstrukcję budynku przed wilgocią. Warstwa wegetacyjna zawiera wełnę skalną, która absorbuje wodę i zapewnia roślinom odpowiednie środowisko. Roślinność wykorzystywana na dachach zielonych powinna być wcześniej prawidłowo wyhodowana. Producent mat rozchodnikowych uprzednio dba o odpowiednie wykształcenie systemu korzeniowego roślin, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności w miejscu hodowli, aby umożliwiony był prawidłowy rozwój roślin.

Zielone dachy mają wiele zalet. Przede wszystkim korzystny wpływ na środowisko naturalne, odciążenie systemów kanalizacji miejskiej oraz walory estetyczne to tylko kilka z nich. Z tego względu są chętnie wykorzystywane przez inwestorów budujących nowoczesne osiedla. 

Dodaj komentarz