ozdobne krzewy

Krzewy ozdobne liściaste – jakie odmiany warto wybierać?

Odpowiednio dobrane i skomponowane rośliny nie tylko pięknie zdobią ogród, ale również spełniają wiele innych praktycznych funkcji. Ochronią przed wiatrem i dadzą cień, ale pod warunkiem, że będziemy o nie właściwie dbać.

Zalety

Minimalistyczne krzewy ozdobne liściaste są wspaniałym dopełnieniem wystroju i aranżacji ogrodu. Często tworzą wyjątkowe kompozycje z innymi większymi roślinami bądź kolorowymi kwiatami. Większe odmiany dają cień i zapewniają odrobinę prywatności. Dodatkowo niwelują nawiewanie kurzu, tłumią hałas i oczyszczają powietrze. Są idealne dla zabieganych, gdyż nie mają dużych wymagań, ale musimy postarać się, żeby zapewnić im komfortowe miejsce do wzrostu. Dlatego też nie należy sadzić ich za gęsto a najlepiej w odległości około 20-50 centymetrów. Ważne jest systematyczne podcinanie liści, tak, aby nadać krzewom atrakcyjny wygląd i kształt.

Odmiany

Jeśli nie mamy czasu na samodzielną aranżację, można zlecić projektowanie ogrodów w Tarnowskich Górach profesjonalnej firmie.

Jest wiele odmian, ale niektóre są szczególnie popularne:

  • Żarnowiec – lubi miejsca mocno nasłonecznione, dlatego powinien otrzymywać maksimum promieni słonecznych. Wytrzyma nawet skrajnie wysokie temperatury i poradzi sobie z suszą. Zadomowi się w każdej glebie, nawet tej najbardziej ubogiej. Nie można go sadzić w miejscach wilgotnych i wapiennych,
  • forsycja – gęsty krzew, który na stałe zadomowił się w naszych ogrodach. Osiąga rozmiary nawet do 3 metrów. Kwiaty pojawiają się zwykle w połowie marca i rozwijają się na starszych pędach,
  • rokitnik – roślina dwupienna o jadalnych owocach. Potrzebuje dużo światła i niezbyt kwaśnej ziemi. Jest wyjątkowo odporny na wiatr i sól. Poradzi sobie podczas suszy, dlatego nie wymaga częstego podlewania.

Urządzając wymarzony ogród, trzeba sprawdzić rodzaj gleby i odporność rośliny na warunki atmosferyczne. Nie zapominajmy o tym, że niektóre gatunki tworzą bardzo silny i mocno rozrastający się system korzeniowy.

Dodaj komentarz