wymiana dowodu osobistego

Dowody osobiste – kiedy można liczyć na bezpłatną wymianę?

Dowód osobisty to najważniejszy dokument, potwierdzający tożsamość. Dzięki niemu można odebrać list polecony na poczcie czy wypłacić pieniądze w banku. Dowód osobisty ma określony termin ważności. Po jego upływanie należy go wymienić. Jaki jest koszt wymiany? I w jakich jeszcze sytuacjach konieczna jest wymiana dowodu?

Kiedy należy wymienić dowód osobisty?

Dowody osobiste Gmina Czernica, czy wydane w każdym innym polskim mieście czy gminie, wydawane są na 10 lat. Po upływanie tego czasu należy bezwarunkowo wymienić dowód. Są też przypadki, w których wymiana dowodu następuje szybciej, niż po upływie 10 lat. Do tych sytuacji należy utrata dowodu osobistego na skutek kradzieży dokumentów lub ich zgubienia. Wówczas należy wymianę zrobić jak najszybciej, wcześniej zastrzegając dowód na policji i w urzędzie gminy czy miasta. Wymiana dowodu jest konieczna w przypadku zmiany danych osobowych, na przykład na skutek ślubu czy rozwodu. Znaczna zmiana wyglądu, która uniemożliwia rozpoznanie również jest wskazaniem do wymiany dowodu osobistego.

Jak wymienić dowód osobisty?

Dokument tożsamości można wymienić udając się do urzędu gminy lub miasta, wcześniej sprawdzając godziny pracy Urzędu w Czernicy czy innym polskim mieście. Dzięki temu unikniemy przykrych sytuacji, że odejdziemy od referatu dowodów osobistych, nie załatwiwszy sprawy. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, do którego dołączamy zdjęcie i stary dowód. Wymiana jest bezpłatna, a oczekiwanie na nowy dokument może trwać nawet do 30 dni. Dlatego warto złożyć wniosek wcześniej, a nie w dniu utraty ważności dowodu.

Warto wiedzieć, że posługiwanie się nieważnym dowodem jest karane grzywną, a nawet ograniczeniem wolności. Wysokość grzywny ustala sąd, w zależności od indywidualnego przypadku. Kara może wynosić od 20 zł nawet do 5 tys. złotych. Brak ważnego dowodu nie pozwoli nam wsiąść na pokład samolotu, przekroczyć granicy w ramach Unii Europejskiej. Nie załatwimy również spraw w urzędzie czy w banku.

Dodaj komentarz