Jak działa wentylacja mechaniczna?
Właściciele nieruchomości szukają sposobów na efektywne oczyszczanie pomieszczeń biurowych. Razem z postępem technologicznym możliwości wietrzenia budynków jest o wiele więcej. Jednym z nich jest rekuperacja. Jak działa ten mechanizm?
Jak działa mechanizm instalacji wentylacyjnych
Wentylacja mechaniczna w Zielonej Górze jest coraz popularniejszym systemem stosowanym przez mieszkańców tego miasta. Polega na wymianie powietrza zużytego i zanieczyszczonego ze świeżym, jakie znajduje się na zewnątrz. Najnowocześniejszym systemem wentylacji w Zielonej Górze jest rekuperacja.
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła ulatującego z pomieszczeń. Mechanizm w wentylacji zwany rekuperatorem wyciąga powietrze z budynku poprzez wymiennik, a następnie przy nawiewie powietrza z zewnątrz do wewnątrz oddaje ciepłą energię do pomieszczenia w budynku.
Systemy wentylacyjne – dlaczego warto zamontować?
Zainwestowanie w urządzenie, jakim jest wentylacja mechaniczna, nie tylko pozwoli na utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji i temperatury powietrza, ale również dostarczy wielu innych atutów, między innymi: oszczędność na ogrzewaniu, zmniejszona ilość smogu i alergenów, cicha i niezawodna praca mechanizmu.
Mechaniczne instalacje wentylacyjne – który rodzaj wybrać?
Do licznej grupy wentylacji mechanicznych można zaliczyć między innymi:
-
Mechaniczno-wywiewną – cyrkulacja odbywa się naturalnie poprzez urządzenie automatyczne. Tego typu przedmioty są nazywane nawiewnikami i pozwalają w sposób kontrolowany rozdysponowywać przepływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń.
-
Mechaniczno nawiewno-wywiewna – za pomocą wentylatorów świeże powietrze jest wwiewane do środka, a zużyte na zewnątrz. Czyste powietrze jest zwykle pobierane z zewnątrz, przy pomocy czerpni. Dzięki wyrzutni natomiast, powietrze gorszej jakości jest wypychane i usuwane z budynku.
-
Mechaniczna z odzyskiem ciepła – wentylacja, która działa na tej samej zasadzie co nawiewno-wywiewna, z taką różnicą, iż jest poszerzona o funkcję odzyskiwania powietrza z wentylacji.