zanieczyszczenia powietrza

Jakie rodzaje zanieczyszczeń najczęściej występują w powietrzu? Jak się przed tym uchronić?

Powietrze na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń bardzo często ma złą jakość. Niezależnie od pory roku narażamy się na stały kontakt ze szkodliwymi zanieczyszczeniami, które przedostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe. Jakich zanieczyszczeń jest najwięcej w powietrzu? Czy i w jaki sposób możemy skutecznie się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

Zanieczyszczenia powietrza – czy jest się czego obawiać?

Co roku w sezonie grzewczym zmagamy się ze smogiem, który pojawia się w niemal każdym zakątku Polski. Latem także oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, w którym oprócz spalin samochodowych i innych zanieczyszczeń znajdują się również bardzo szkodliwe alergeny. Niezależnie od pory roku powinniśmy odpowiednio chronić się przed przenikaniem substancji obecnych w powietrzu do wnętrza naszego organizmu. Kiedy przebywamy na zewnątrz, nie jest to wcale łatwe, bo jedyne, co możemy zrobić, aby oddychać czystszym powietrzem, to założyć maseczkę antysmogową. Nieco inaczej jest, gdy przebywamy w pomieszczeniach, bo w przestrzeni domu, mieszkania, a także w miejscu pracy możemy korzystać z oczyszczacza powietrza, który redukuje poziom szkodliwych związków chemicznych, pyłów i drobnoustrojów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Doskonałej jakości oczyszczacze powietrza o różnej funkcjonalności oferuje np. firma .Air Clinic

Jakie zanieczyszczenia obecne są w powietrzu?

Powietrze zanieczyszczone jest nie tylko substancjami chemicznymi ze spalin samochodowych oraz spalin wytwarzanych np. w zakładach produkcyjnych i prywatnych gospodarstwach domowych, które w dużej mierze odpowiadają za pojawiający się w sezonie grzewczym smog. W powietrzu, którym oddychamy, znajdują się także różnej wielkości pyły m.in. bardzo szkodliwe ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary pyły PM 10 i PM 2.5, które przenikają do układu krążenia i są transportowane wraz z krwią wewnątrz naszego organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju wielu schorzeń. Inne zanieczyszczenia, które są obecne w powietrzu to m.in. pyłki drzew i traw oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Z przenikającymi do pomieszczeń zanieczyszczeniami powietrza możemy skutecznie walczyć, korzystając z nowoczesnego oczyszczacza powietrza.

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w pomieszczeniach?

Stężenie szkodliwych związków chemicznych, pyłów i alergenów w pomieszczeniach jest nawet kilkukrotnie wyższe niż na zewnątrz; dotyczy to także chorobotwórczych drobnoustrojów. Często odczuwamy skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, czyli zmęczenie, osłabienie oraz zaburzenia koncentracji. Skutkiem przebywania w zanieczyszczonym środowisku są także nawracające infekcje i reakcje alergiczne. Nowoczesny oczyszczacz powietrza pozwala zneutralizować nawet 99,9% szkodliwych związków chemicznych, pyłów zawieszonych, alergenów. W zależności od rodzaju filtracji i dodatkowych funkcji może także nawilżać i osuszać powietrze oraz służyć w celu aromaterapii.

Dodaj komentarz