drzwi garazowe

Klasyfikacja drzwi garażowych ze względu na sposób otwierania 

Bramy garażowe przeszły niemałą ewolucję – od klasycznych, przypominających duże dwuskrzydłowe drzwi po nowoczesne systemy oszczędzające przestrzeń i działające na pilota. Wybierając drzwi do garażu, warto mieć świadomość, jakie modele funkcjonują obecnie na rynku. W tym artykule przedstawimy podział bram garażowych uwzględniający metodę ich otwierania. Zapraszamy do lektury!

Bramy rozwierne 

To najstarszy typ bram garażowych, który powoli wychodzi z użytku. Drzwi rozwierne składają się zwykle z dwóch skrzydeł otwieranych na boki. Standardowo są obsługiwane ręcznie, a ich otwarcie wymaga sporej przestrzeni przed garażem (minimum 2 metrów). Ich obsługa bywa uciążliwa, ale mają też zalety – są tanie, niezawodne i idealnie wpisują się w styl retro.

Drzwi garażowe uchylne 

Uchylne bramy garażowe cieszą się dużą popularnością, choć należą do produktów starszego typu. Otwierają się po pociągnięciu do przodu, by wjechać po prowadnicach pod sufit garażu. Nie sprawdzą się zatem na małych podjazdach. Są jednak nadal chętnie wybierane ze względu na przystępną cenę, możliwość montażu również w garażach z niskim nadprożem i wygodę użytkowania. Bramy uchylne mogą być obsługiwane ręcznie lub za pomocą pilota. Można je także zaizolować, by zminimalizować straty ciepła, jednak ich szczelność pozostawia zwykle wiele do życzenia.

Segmentowe bramy do garażu 

Bramy segmentowe są obecnie najchętniej wybierane do garaży. Składają się one z kilku segmentów, które przesuwają się do góry albo w bok i chowają pod sufitem lub na ścianie. W związku z tym zabierają minimum miejsca i świetnie sprawdzają się przy małych podjazdach lub garażach wychodzących wprost na ulicę. Są dostępne w wielu wariantach i bardzo atrakcyjnie się prezentują.

Ze względu na konstrukcję niwelującą mostki termiczne nowoczesne bramy segmentowe renomowanych producentów, takich jak NOVOFERM, doskonale sprawdzają się w garażach ocieplanych i zlokalizowanych w bryle budynku. Ponadto są bezpieczne, funkcjonalne i estetyczne, a szeroki wybór wariantów sprawia, że łatwo dopasować je do elewacji – mówi specjalista pracujący dla producenta okien i drzwi AMB w Poznaniu.

Garażowe drzwi rolowane (żaluzjowe) 

Ostatni sposób otwierania bram garażowych to nawijanie na wałek – podobnie jak w przypadku rolet czy żaluzji. Drzwi rolowane zajmują najmniej miejsca, są szczelne i uniwersalne. Ich obsługa jest bardzo wygodna dzięki napędowi elektrycznemu. Ich minusem jest jednak wysoka cena.

Dodaj komentarz