teatr

Oklaskiwani w The Globe, teraz wystąpią w Gdańsku

„Pieśni Leara” Teatru Pieśń Kozła właśnie podbiły londyńską scenę The Globe. Ten legendarny już spektakl oraz „Hamlet-komentarz” dwukrotnie zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pod koniec sierpnia.

The Globe to najbardziej prestiżowa szekspirowska scena na świecie. Grupy zewnętrzne prezentują się tam niezwykle rzadko. Teatr Pieśń Kozła wystąpił w Londynie na początku lipca ze swoim flagowym przedstawieniem „Pieśni Leara”.

– The Globe ma swoją specyfikę, do której należy dyskusja z widownią po przedstawieniu. Nasz spektakl został przyjęty bardzo żywo i, nie boję się użyć tego słowa, entuzjastycznie. To dla nas tym ważniejsze, że w The Globe zasiada publiczność, dla której tradycja szekspirowska jest naturalnym kodem kulturowym. Tym razem „Pieśni Leara” niosły jeszcze dodatkowy ładunek emocji. Tragiczne wizje upadającego królestwa wpisują się w obecny klimat w Wielkiej Brytanii – opowiada Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła.

„Pieśni Leara” miały swoją międzynarodową premierę podczas Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku

Przez krytyków i publiczność przedstawienie zostało wtedy uznane za odkrycie, odnosząc ogromny sukces. Zostało uhonorowane aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award.

Spektakl „Hamlet-komentarz” (premiera w lipcu 2017 roku) jest interpretacją i swego rodzaju autorskim uzupełnieniem najbardziej znanego dzieła Szekspira. Przedstawienie muzycznie intensywne, wypełnione polifonicznymi pieśniami, niezwykle ekspresyjne, bez linearnej narracji, koncentruje się przede wszystkim na tym, czego Szekspir nie wypowiedział.

Oba te spektakle będzie można obejrzeć i posłuchać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim – 25 sierpnia „Hamlet-komentarz”, a 27 sierpnia „Pieśni Leara”. Każdy spektakl zostanie zaprezentowany dwa razy tego samego dnia (o godz.18.00 i 21.00). Po uczcie, jakim był Festiwal Szekspirowski, czeka nas więc niezwykły, intrygujący deser. Bilety w sprzedaży.

Tydzień przed przyjazdem do Gdańska Teatr Pieśń Kozła wystąpi na jeszcze jednej niezwykle ważnej scenie szekspirowskiej, tym razem w ramach Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor. Pewnie nie trzeba dodawać, że to właśnie tam (w „Elsynor”) Szekspir umieścił akcję „Hamleta”. Wywodzący się z Wrocławia teatr regularnie występuje na najbardziej znaczących scenach na całym świecie. W tym roku zaprezentował się już m.in. w CalPerformances w Berkeley.

Dodaj komentarz