rosliny ogrodowe

Pnącza kwitnące wieloletnie. Przegląd rozwiązań

Pnącza są efektowne i funkcjonalne. Sprawdzają się w małych i dużych ogrodach. Poprawiają walory estetyczne murów i ogrodzeń, tworzą zielone poszycie pergoli i trejaży, pełnią funkcje okrywowe (zielone dywany). W tej grupie szczególnie efektownie prezentują się pnącza kwitnące wieloletnie. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych gatunków oraz ich możliwych zastosowań.

4 efektowne pnącza kwitnące do ogrodu

Pnącza są cenione za gęsty dywanowy pokrój oraz intensywne kolory liści. Jednak najpiękniej prezentują się pnącza kwitnące wieloletnie. Oto 4 propozycje do każdego ogrodu:

  • powojnik (clematis) – jedno z najpopularniejszych pnączy w polskich ogrodach, jego kwiaty osiągają nawet do 20 cm średnicy, wymaga żyznego i wilgotnego podłoża, a także zasilania nawozami dla roślin kwitnących;
  • milin amerykański – duże trąbkowate (lejkowate) kwiaty utrzymują się od lipca do września, wymaga regularnego nawożenia, silnego cięcia, a jesienią chroniącego przed mrozem kopczykowania;
  • glicynia kwiecista – kwitnie od maja do czerwca, ma długie, groniaste kwiatostany (białe, niebieskie, fioletowe), wymaga stanowisk słonecznych i ciepłych, jest mało odporna na mróz;
  • wiciokrzewy – mają efektowne rurkowate kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym, różowym, kremowym oraz dwubarwne, świetnie prezentują się na pergolach i altanach, interesującą odmianą jest zimozielony wiciokrzew Henry’ego.

Jak i kiedy sadzić pnącza?

Jakie są najlepsze miesiące w roku do sadzenia pnączy? Na pytanie odpowiada specjalista z centrum ogrodniczego Ogród Śląski: – Obecnie niemal wszystkie sadzonki pnączy są sprzedawane w doniczkach. Dzięki temu rośliny można sadzić przez cały sezon. Jeżeli chodzi o pnącza z odkrytymi korzeniami, to najlepszym momentem sadzenia roślin wrażliwych na mróz jest wczesna wiosna, a pozostałe sadzi się zazwyczaj jesienią – w październiku i listopadzie. 

Aby prawidłowo posadzić pnącza, dołek powinien mieć wymiary zbliżone do sześcianu o krawędzi 60 cm. Dno wsyp żwirem lub keramzytem (drenaż nie jest konieczny na glebach przepuszczalnych). Do sadzenia możesz użyć specjalnego podłoża lub wykorzystać ziemię wydobytą z dołka, zmieszaną 1:1 z dobrej jakości kompostem. Wokół sadzonki uformuj wgłębienie i wypełnij je wodą. Aby ukierunkować wzrost młodej rośliny, zastosuj podpórkę opartą np. mur.

Dodaj komentarz