pomoc psychologiczna

Psychiatra czy psycholog – do kogo udać się z problemami psychicznymi?

Problemy psychiczne mogą mieć zróżnicowane formy. Mogą one przybierać zarówno łagodne objawy, jak i symptomy stanowiące zagrożenie dla życia. Specjalistami zajmującymi się problemami psychicznymi są psychiatrzy i psycholodzy. Do kogo zatem warto się udać?

Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem osób z różnymi dolegliwościami psychicznymi. W przeciwieństwie do psychologa ma on zatem odpowiednie uprawnienia pozwalające mu na zlecanie badań, wystawianie recept, zwolnień, wypisywanie skierowań.

Wizyta u psychiatry będzie przede wszystkim wskazana wtedy, gdy pojawiają się problemy natężone, z którymi nie można poradzić sobie we własnym zakresie. Mogą one narastać i powodować duże trudności w życiu codziennym, dlatego też często osoba nie może radzić sobie z nimi sama i wymaga wsparcia z zewnątrz.

Pomoc psychiatry dotyczy między innymi przypadków nasilonego złego samopoczucia, co może wskazywać na depresję, problemów dotyczących zaburzeń i wahań nastroju, trudności z rzuceniem uzależnień, zaburzeń psychicznych, nerwic czy lęków.

Również konsultacja z psychiatrą będzie konieczna wtedy, gdy u osoby pojawiają się objawy, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład jak różne omamy wzrokowe i słuchowe, myśli samobójcze.

Gdy potrzebny jest szybko dobry psychiatra Poznań – https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/ jest miastem, w którym można umówić się do niego również prywatnie i skorzystać ze wsparcia w krótkim czasie!

Kiedy udać się do psychologa?

Psycholog jest również osobą, która ukończyła studia, ale nie są to studia na kierunku lekarskim jak w przypadku psychiatry. To oznacza, że psycholog nie ma wtedy takich samych uprawnień jak psychiatra.

W gabinecie psychologa skorzystać można z różnych usług, między innymi diagnostyki psychologicznej i konsultacji, prowadzenia testów psychologicznych, wydawania opinii psychologicznych. Jeśli psycholog ma również dodatkowo uprawnienia do psychoterapii, może on również prowadzić usługi jako psychoterapeuta.

Wizyta u psychologa rekomendowana jest głównie w przypadku osób, których stan psychiczny nie jest na tyle trudny, by wymagały one wsparcia psychiatry. Dotyczy to między innymi łagodnego obniżenia nastroju, problemów z nawiązywaniem kontaktów, trudności w życiu rodzinnym, towarzyskim.

Warto też wskazać, że jeżeli psycholog zauważy, że pacjent wymaga wsparcia specjalistycznego, wówczas będzie mógł on zalecić mu wizytę u psychiatry.

Powinniśmy zatem pamiętać o tym, że psycholog oraz psychiatra to specjaliści posiadający inne wykształcenie, uprawnienia i możliwości.

Dodaj komentarz