rusztowanie

Rusztowanie na budowie – 3 sposoby na jego zastosowanie

Rusztowanie to nierozłączny element każdej budowy. Wykorzystywane jest na wielu jej etapach — od wznoszenia ścian i dachu, przez tynkowanie i malowanie. Dzięki niemu można przeprowadzać prace na wysokościach. Musi być ono jednak odpowiednio dobrane do rodzaju obudowy. Jakie są możliwości jego zastosowania? Podpowiadamy.

Prace remontowe i wykończeniowe

Rusztowania wykorzystywane są przy różnego rodzaju pracach remontowych oraz wykończeniowych. Ich stabilna konstrukcja zbudowana z ram lub stalowych rur pozwala na bezpieczne wykonywanie wielu czynności przez pracowników budowlanych. Podest rusztowania wykonany jest zwyczaj ze stali, a wszystkie segmenty montuje się ze sobą w bardzo prosty i szybki sposób. W momencie kiedy osiąga ono wysokość 8 m, należy je zakotwiczyć czterema odciągami.

Rusztowania wykorzystywane są zarówno w pracach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jeżeli nie ma konieczności stosowania zaawansowanych typów konstrukcji, zazwyczaj korzysta się z tak zwanych rusztowań ramowych. Ich zaletą jest szybkość i łatwość montażu, a także nieskomplikowany transport i możliwość przestawiania. Mimo że na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów rusztowań, to do najbardziej popularnych należą rusztowania ramowe elewacyjne i przejezdne.

Montaż scen i trybun

Rusztowania stosowane są przy budowie, remontach i konserwacji obiektów przemysłowych, które wyposażone są w dużą ilość instalacji, ale również jako konstrukcje wolnostojące na przykład do montażu trybun, scen lub przy wieżach kościelnych. Należy pamiętać, że każda rusztowanie, które jest stawiane na budowie lub w jakimkolwiek innym miejscu musi posiadać odpowiednią dokumentację techniczną. Może ją stanowić również instrukcja montażu i eksploatacji opracowana przez producenta lub projekt techniczny. Dlatego warto sięgnąć po rusztowania używane z pewnego i sprawdzonego źródła, które spełniają wszelkie normy, aby zagwarantować sobie lub swoim pracownikom bezpieczeństwo podczas wykonywania prac na wysokości.

Zobacz także: https://opiniotworczy.pl/szalunki-scienne-co-warto-o-nich-wiedziec/

Prace na wysokości

Rusztowania mogą być stosowane również wewnątrz budynków na przykład do malowania ścian, glazurowania, czy tapetowania. Zamiast używać tradycyjnej drabiny, można zastosować konstrukcje drabinowe, które są świetną dla niej alternatywą. Są one dużo bardziej stabilne i bezpieczne. Całość składa się z dwóch drabin przestawnych połączonych podestem. Są wyposażone w specjalne zabezpieczenia oraz stabilizatory, a samą platformę roboczą można przemieszczać według swoich potrzeb. Możliwość kupna lub wynajmu rusztowań ramowych oferuje firma https://szalbud.pl/.

Dodaj komentarz