witaminy

Suplementy w ciąży – co jest ważne?

W okresie ciąży, w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, a zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze wzrasta nawet dwukrotnie. Zdrowa, różnorodna dieta jest więc niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłej mamy oraz dla prawidłowego rozwoju płodu.

Aby mieć pewność, że dostarcza się organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje on w tym niezwykle wymagającym czasie, warto nie tylko dbać o jakość odżywiania, ale też sięgnąć po wartościowy suplement diety dla kobiet w ciąży. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na suplementację w trakcie ciąży?

Suplementy dla ciężarnych – sposób na uzupełnienie składników utraconych w czasie nudności

Zewsząd słyszy się, że przyszła mama powinna zwracać szczególną uwagę na to, co je – to oczywiście prawda, jednak zdarzają się różne sytuacje. Niektóre ciężarne doznają wybiórczości pokarmowej – cóż z tego, że jakiś produkt jest bogactwem cennych składników, skoro ona nie może nawet na niego patrzeć, a co dopiero zjeść?

Ponadto wielu kobietom w początkowych etapach ciąży dokuczają mdłości i wymioty (jest to efekt zachodzących w organizmie zmian hormonalnych). Ta dolegliwość nie tylko potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale może się też przyczynić do utraty składników spożywczych, dostarczonych wcześniej w sobie w zdrowym, zbilansowanym posiłku. Suplement diety dla kobiet w ciąży może być sposobem na dostarczenie sobie potrzebnych składników mimo właśnie takich trudności.

Oczywiście, po suplementację mogą sięgać nie tylko przyszłe mamy borykające się z takimi problemami. Właściwie dobrany suplement jest znakomitym uzupełnieniem zdrowej diety. Dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i siatkówki oka niezbędne są kwasy DHA, których głównym źródłem są tłuste ryby morskie. Nie są to zbyt popularne produkty spożywcze w Polsce, dlatego dobrze, aby wybrany suplement posiadał kwasy DHA w składzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając suplement diety dla kobiet w ciąży?

Bez wątpienia, rynek suplementów jest bogaty i bardzo różnorodny, jak więc wybrać odpowiedni suplement dla ciężarnej? Warto wiedzieć, że duża ilość poszczególnych składników w danej kompozycji, nie zawsze jest zaletą. Otóż poszczególne składniki mogą wzajemnie osłabiać, a nawet wykluczać swoje działanie. Bardzo ważna jest również przyswajalność. Zdarza się, że producent chwali się wysoką zawartością konkretnego składnika, a po dokładnym wniknięciu skład okazuje się, że może i jest go dużo, ale występuje w formie bardzo słabo przyswajalnej przez organizm.

Dlatego dobierając preparat, warto poszukać takiego, z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), oraz oznaczeniem GMP oznaczającego dobre praktyki produkcyjne (ścisła kontrola na każdym etapie: od doboru komponentów, przez całą produkcję, po transport i przechowywanie). Daje to pewność, że preparat został skomponowany wg. rekomendacji specjalistów i spełnia bardzo restrykcyjne wymagania w zakresie produkcji artykułów przeznaczonych do spożycia.

Dodaj komentarz