wywiad

Wywiad z dietetyczką Karoliną Madej

Styczeń to dla wielu miesiąc postanowień, które wykiełkowały w naszych głowach wraz z nadejściem nowego roku. Zapisujemy cele, zmieniamy nawyki i staramy się znaleźć więcej czasu na samorealizację i wszystko to, co nie tylko wywoła uśmiech na naszych twarzach, ale także dobrze wpłynie na samopoczucie i zdrowie. Nie jest przecież tajemnicą, że chęć zmiany nawyków żywieniowych, którą sukcesywnie przekładamy od dłuższego czasu na kolejny poniedziałek, zazwyczaj powraca wraz z nadejściem sylwestra. To właśnie wtedy obiecujemy sobie, że jutro jest ten dzień, w którym skupimy się na sobie, swoim samopoczuciu i zdrowiu, a co za tym idzie – zaczniemy się zdrowo odżywiać!

O zdrowych nawykach rozmawiamy z dietetyczką Karoliną Madej, która tematyką zdrowego odżywiania interesuje się od liceum. Wtedy też zauważyła, jak istotny wpływ ma ono na samopoczucie. Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku dietetyka. Doświadczenie zawodowe zdobywa w marce Maczfit, tym samym na co dzień odpowiadając za ofertę menu w największej restauracji w Polsce, będąc również wsparciem dla tysięcy Polaków w drodze po wymarzoną sylwetkę. Ponadto jej pasją jest sport. Na co dzień biega, jeździ na kolarzówce i gra w tenisa ziemnego. Od 6 lat nie je mięsa i chętnie przyrządza wegańskie potrawy, dbając przy tym o odpowiednią kompozycję pod kątem składników odżywczych.

1. Styczeń to dla wielu miesiąc postanowień, a także zmiany nawyków żywieniowych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniej diety? Jak zacząć, by szybko się nie poddać?

Najlepsza dieta to taka, która gwarantuje nam lepsze samopoczucie i jest możliwa do realizacji przez dłuższy okres czasu. Nie zawsze słuszne jest podejście zero jedynkowe. Czasem lepiej móc sobie pozwolić na nasze ulubione potrawy, które niekoniecznie będą dietetyczne, ale przez większość czasu stosować zdrowe nawyki żywieniowe. Przy doborze odpowiedniej diety należy ustalić cel, kaloryczność diety (tu warto się posłużyć wzorami umożliwiającymi jej obliczenie – np. Harrisa i Benedicta), nasze preferencje żywieniowe (czy eliminujemy jakiś składnik), ew. choroby czy dolegliwości, na które dieta może mieć wpływ.  Warto sobie ustalić plan działania, który będzie możliwy do wprowadzenia w życie. Można to ustalić samodzielnie, ale warto też sięgnąć po radę specjalisty (niestety Internet jest pełen mitów na temat diet).

2. W jaki sposób najskuteczniej wprowadzać zdrowe zamienniki do diety?

Na początek nie należy wprowadzać zbyt drastycznych zmian – skutkuje to szybkim zniechęceniem do  zdrowej diety. Należy się skupić na największych błędach w naszym jadłospisie (co również można skonsultować z dietetykiem) i wprowadzić zmiany w sposób racjonalny. Przykładowo, jeżeli mamy duży apetyt na słodycze lepiej sięgnąć po świeży owoc lub koktajl warzywno-owocowy. W przypadku chęci na fast food – można zrobić zdrową wersję np. burgera w domu – z wykorzystaniem bułki razowej, pieczonego mięsa 100%, świeżych warzyw oraz domowego sosu bez dodatku cukru. Należy unikać sytuacji, gdy pokusy są na wyciągnięcie ręki – słodycze lepiej trzymać w niewidocznym dla nas miejscu albo nie kupować ich do domu. Ponadto jeżeli odroczymy moment spożycia niezdrowego produktu – chęć potrafi minąć. Pamiętajmy też, że przy zdrowej diecie – zakładającej regularność, urozmaicenie oraz niski indeks glikemiczny – poczucie sytości będzie na tyle duże, że zwyczajnie nie będzie nam się chciało sięgać po „byle co”.

3. Białe pieczywo, słodycze oraz fast foody nie są zbyt mile widziane w naszym jadłospisie, a jak to jest z ciemnym pieczywem? Czy jest to przykład zdrowego zamiennika?

W większości przypadków zamiana jasnego pieczywa na pełnoziarniste będzie słusznym wyborem. Jedynie musimy zwrócić uwagę, czy ciemna barwa pieczywa wynika z wysokiego stopnia przemiału czy też  zabarwienia karmelem – w drugim przypadku będzie to jeszcze gorszy wybór niż pieczywo jasne. Najlepiej zatem udać się do piekarni i poprosić o pieczywo razowe lub pełnoziarniste. Pamiętajmy też, że pełnoziarniste, to nie to samo, co wieloziarniste. Pieczywo wieloziarniste będzie miało więcej tłuszczu – i chociaż jest zdrowe – może nam utrudniać odchudzanie przez większą kaloryczność. Pieczywo razowe, pełnoziarniste ma niższy indeks glikemiczny, zapewnia długotrwałe uczucie sytości, jest bogate w błonnik pokarmowy, który korzystnie wpływa na pracę jelit i florę bakteryjną. Wybierając takowe, zmniejszymy tym samym chęć na niezdrowe przekąski, w tym fast food i słodycze.

4. Jak to jest z kolei z doborem diety do grupy krwi?

Jest to dieta, która ma odpowiadać indywidualnym potrzebom osób z daną grupą krwi. Dla każdej z grup są przewidziane produkty żywnościowe podzielone na zalecane, neutralne i przeciwwskazane. Nie będę jednak za wiele na ten temat mówić, gdyż nie ma wystarczających przesłanek naukowych świadczących o słuszności tej teorii. Wręcz istnieją badania, które sugerują, że reakcja na stosowanie takiej diety jest niezależna od grupy krwi osoby ją stosującej. Owszem istnieje zjawisko, że dana osoba czuje się lepiej po pokarmach np. bogatych w białka roślinne, a inna po roślinnych. Jest to jednak bardziej złożone zjawisko i warto po prostu się kierować własnym samopoczuciem po danych produktach żywnościowych.

5. Czy dodatkowa suplementacja podczas zmiany nawyków żywieniowych jest konieczna?

Dla ogółu społeczeństwa uzasadniona jest suplementacja witaminą D (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) oraz n-3 kwasów tłuszczowych. Jeżeli zmieniliśmy nawyki na lepsze, zatem naszą dietę charakteryzuje różnorodność, suplementacja innymi składnikami nie jest konieczna. Problemy zaczynają się przy zbyt restrykcyjnym podejściu do stylu żywienia, np. gdy wybierzemy jednostronną dietę (eliminującą całą grupę produktów) lub nałożymy bardzo duży deficyt kaloryczny. Suplementacja jest wskazana tylko w indywidualnych przypadkach – gdy wymaga tego obecny stan fizjologiczny czy choroba człowieka. Wyjątek stanowi dieta wegańska która, mimo iż może być racjonalna i zdrowa, wymaga suplementacji witaminą B12.

6. Ostatnio ogromną popularnością zaczęła cieszyć się innowacyjna dieta Sirt, na którą zdecydowała się Adele. Czy taki sposób żywienia jest odpowiedni dla każdego z nas? Jakie są jej zasady?

Sirtuiny są grupą białek występujących w organizmie, które mają zdolność wyciszania określonych genów, tzw. starzenia. Białka te wpływają na metabolizm, stany zapalne i długość życia. Niektóre związki roślinne mogą zwiększać poziom tych białek w organizmie, a żywność je zawierającą nazwano „sirtfoods”. Zasada diety sirt polega na włączeniu do diety produktów zawierających dane związki roślinne (również w postaci soków i koktajlów warzywno-owocowych) i stosowaniu etapów diety o różnej kaloryczności (która się zwiększa wraz z kolejnymi etapami). Tak naprawdę najważniejszą zasadą diety jest stosowanie jak największej ilości warzyw i owoców, co zawsze jest celem zdrowej diety. To sprawia, że posiłek na diecie sirt będzie większy objętościowo, a jednocześnie ubogokaloryczny. Dieta nie zakłada stosowania dużych restrykcji kalorycznych, poza początkowym etapem. Dzięki temu na początku jest duża motywacja do jej stosowania (szybki efekt redukcyjny), a następnie zachęca do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych przez długi czas. Zatem taka dieta jest odpowiednia dla większości osób chcących zrzucić zbędne kilogramy (lub utrzymać masę ciała w kolejnych etapach). Oczywiście są osoby, które wymagają większej indywidualizacji lub zwyczajnie im nie odpowiada taki sposób żywienia.

7. Jakie najcenniejsze korzyści dla naszego organizmu niesie za sobą zdrowa dieta?

Zdrowa dieta gwarantuje przede wszystkim lepsze samopoczucie, sprawność umysłową i wzrost energii. Niezdrowe nawyki żywieniowe nie tylko prowadzą do nadmiernej masy ciała, ale różnorakich chorób, m.in. układu krążenia, zaburzonej gospodarki lipidowej, cukrzycy typu drugiego i wielu innych. Problemy pojawiają się zwykle w mało widoczny sposób i potrafią powoli narastać. Dlatego często nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Zatem kierujmy się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy, że zdrowa dieta nie musi być trudna i nieprzyjemna. Czasem wystarczy parę pozytywnych zmian.

8. Czy zdrowa dieta zawsze powinna iść w parze z regularną aktywnością fizyczną?

Warto, aby rzeczywiście tak było. Na zdrowy styl życia składa się również środowisko, w którym żyjemy, unikanie używek, odpowiednia ilość snu, właściwe nastawienie psychiczne, a nawet kontakt z innymi ludźmi. Jednak my sami najwięcej możemy zdziałać w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Sport zwiększa aktywność układu sercowo-naczyniowego, poprawia przemianę materii, wzmacnia układ kostno-stawowy, usprawnia funkcjonowanie mózgu i inne. Niektórych efektów nie jesteśmy w stanie uzyskać tylko za pomocą zdrowej diety. Aby osiągnąć owe korzyści, należy podjąć co najmniej 150 minut umiarkowanego albo 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo. Jednak zwracam tutaj uwagę na rozwagę i indywidualne podejście – niektórzy wymagają na początku pracy pod okiem fizjoterapeuty lub trenera.

9. Od 6 lat nie spożywasz mięsa. Jakie rady chciałabyś przekazać osobom, które rozważają przejście na dietę wegetariańską i wegańską?

Przede wszystkim polecam ustalenie za i przeciw stosowania takich diet. To duża zmiana, szczególnie jeżeli do tej pory żywiliśmy się w sposób tradycyjny. Warto ustalić, z jakiego powodu chcemy zastosować dietę roślinną. Jeżeli jest to podyktowane modą, możemy trafić na pułapki i w pewnym momencie łatwo się zniechęcić. Warto utożsamiać się z danym stylem życia, podejść do tego racjonalnie i przygotować się na ewentualne niepowodzenia oraz brak zrozumienia ze strony otoczenia. Pamiętajmy, że żyjemy z ludźmi i nie wszyscy są od razu w stanie zrozumieć nasze wybory. Moja rada – nie przejmuj się niepotrzebnymi komentarzami innych, nie bądź nachalny, miej argumenty za i przeciw i miej otwarty umysł.

Dieta roślinna może nieść wiele korzyści – lepsze samopoczucie, dbanie o środowisko naturalne (które już i tak jest mocno zaniedbane przez człowieka), właściwości prozdrowotne (duży udział produktów bogatych w błonnik, zdrowe kwasy tłuszczowe, więcej potasu), większa świadomość żywieniowa. Najważniejsze, aby zadbać o odpowiednią podaż białka – w przypadku wegan każdego dnia w jadłospisie powinny się znaleźć nasiona roślin strączkowych z produktami zbożowymi, wegetarianie mogą sobie jeszcze pozwolić na nabiał i jaja. Lepiej wprowadzać zmiany stopniowo, gdyż spora ilość błonnika może spowodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dieta musi być urozmaicona, aby niczego w niej nie zabrakło – żelaza, wapnia, kwasów omega-3 i witamin z grupy B. A skoro o tym mowa – weganie powinni suplementować witaminę B12. Poza tym stosowanie diet roślinnych może być bardzo łatwe i przyjemne, jeżeli podejdziemy do tego we właściwy sposób. W ostatnich latach diety wegetariańskie cieszą się dużą popularnością – dzięki temu w sklepach jest spory wybór produktów (także fortyfikowanych) zastępujących mięso i produkty mleczne dla wegan. Istnieje też wiele restauracji oferujących atrakcyjne menu.

Dodaj komentarz