korona a licowka

Zasadnicze różnice między koroną a licówką

Współczesna stomatologia ma wiele sposobów na zakrycie ubytku w uzębieniu. Dzięki nim można pozbyć się małych uszkodzeń oraz poważnych braków. Pomagają w tym licówki i korony. Oba rozwiązania są popularne, ale wykorzystuje się je w innych przypadkach. To ważne, ponieważ oprócz ukrywania ubytków równie istotne jest zawalczenie o zdrowe zęby i piękny uśmiech.

Czym różnią się korony i licówki?

Licówki i korony stosuje się w przypadku uszkodzeń zęba, ale nie nadają się do zapewniania takiej samej pomocy. Pierwsze rozwiązanie służy do zakrycia zewnętrznej części zęba. To cienkie płatki w kolorze naturalnego uzębienia pacjenta, które protetyk nakłada na miejsce, gdzie pojawił się ubytek. Z kolei korony to odbudowa zęba. Bełchatów może zaproponować dopasowane do potrzeb klienta protezy, którą montuje się na stałe. Ma ona za zadanie przywrócenie całego kształtu zęba, więc najczęściej stosuje się je, gdy uszkodzenie jest poważne, a uzębienia nie da się w pełni doleczyć.

Licówki i korony zębowe stosuje się w różnych przypadkach. Osoby z poważnymi problemami powinny zdecydować się na drugie rozwiązanie, które proponuje się najczęściej:

  • po leczeniu kanałowym,
  • do odbudowy zęba zniszczonego przez próchnicę i inne choroby,
  • po utracie zębów, na przykład w wyniku wypadku,
  • osobom, które mają wrodzone wady w uzębieniu.

Licówki to rozwiązanie pomagające zakryć znacznie mniejsze niedoskonałości. Montuje się na je zdrowych zębach, głównie po to, aby zmienić ich kolor, kształt albo zakryć niewielkie ubytki spowodowane delikatnym zanikiem tkanki. Nie zastąpią prawdziwych zębów pacjenta.

Jak zdecydować, które rozwiązanie wybrać?

Specyficzne różnice między koronami zębowymi a licówkami wskazują, kiedy pacjent powinien się na nie zdecydować. Przed podjęciem decyzji wybór powinien skonsultować dobry stomatolog. Bełchatów ma ich wielu np. w takiej placówce jak Klinika Stomatologiczna Platinum Dental. Takie rozwiązanie zawsze jest najlepsze, ponieważ:

  • stomatolog dokładnie obejrzy zęby i określi ich stan,
  • lekarz zleci dodatkowe badania, jeśli zajdzie taka potrzeba,
  • specjalista może doradzić, jakie inne metody odbudowy zęba będą dla pacjenta dostępne.

Na miejscu może się okazać, że zęby są w gorszym stanie, niż spodziewał się pacjent, co może uniemożliwić nałożenie licówek.

Dodaj komentarz