5 najczęstszych powodów, przez które drukarka nie drukuje
Każda drukarka czasem potrafi odmówić posłuszeństwa. Często boimy się, że to oznaka poważnej awarii, lecz najczęściej okazuje się, że powody wstrzymania drukowania są bardzo prozaiczne. Przedstawiamy pięć najczęściej spotykanych sytuacji, w których urządzenie przestaje wykonywać swoją pracę.
Brak tuszu/tonera
Jednym z najczęstszych powodów przerwania drukowania jest brak tuszu lub tonera. Są to bowiem materiały eksploatacyjne, które z czasem się wyczerpują. Eksperci z firmy IDE rekomendują, aby regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać je, zanim się skończą. Można to zrobić z aplikacji, którą zazwyczaj instaluje się wraz ze sterownikami drukarki. Błąd może pojawić się również po wymianie kartridża na nowy. Zazwyczaj wynika on z nieprawidłowej instalacji pojemnika.
Brak papieru
Brak papieru również skutkuje wstrzymaniem drukowania. W niektórych modelach podajnik papieru znajduje się na zewnątrz, dzięki czemu od razu widać, ile arkuszy zostało. Często jednak jest on jednak zamknięty w obudowie, co ma wiele zalet, lecz jednocześnie nieco utrudnia kontrolę ilości dostępnego papieru. Przed rozpoczęciem drukowania większej liczby stron warto zatem sprawdzić, czy jest go wystarczająco dużo.
Zacięty papier
Czasem zdarza się tak, że kartka papieru utknie w mechanizmie drukarki. Wówczas należy sprawdzić w instrukcji urządzenia, w jaki sposób bezpiecznie ją usnąć. Zazwyczaj nie sprawia to większych problemów, a po wyjęciu uszkodzonej kartki, można kontynuować drukowanie. Czasem jednak zacięty papier utknie w takim miejscu, że konieczne może być skorzystanie z pomocy fachowca z serwisu drukarek.
Błąd połączenia
Drukarka można odmówić posłuszeństwa, gdy jest niewłaściwie połączona z komputerem. Powodem może być poluzowany kabel lub jakiś błąd na etapie instalacji. Problemy mogą występować również przy łączności bezprzewodowej. Pomocne może być wówczas zresetowanie połączenia.
Źle zamknięta pokrywa
Drukarka nie podejmie pracy, gdy jej pokrywa nie jest właściwie zamknięta. Najczęściej problem z niedomkniętą pokrywą pojawia się po wymianie tonera lub innych materiałów eksploatacyjnych. Warto jednak pamiętać, aby ją dokładnie zamykać, gdyż dzięki temu do mechanizmu nie dostaną się żadne zabrudzenia, które mogą powodować usterki lub źle wpływać na jakość wydruków.