Czym są gwoździe gruntowe?
Osunięcie się skarp i zboczy może spowodować nieplanowane opóźnienie prac budowlanych, które mogą wywołać niezadowolenie zleceniodawcy. Dlatego, przed podjęciem się zadania, wielu specjalistów zabezpiecza okoliczne tereny, by nie zostać zaskoczonym nieprzyjemną niespodzianką – używając w tym celu gwoździ gruntowych. Czym są i do czego służą oraz dlaczego są tak chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów?
Gwoździe gruntowe – opłacalne i proste w użyciu
Gwoździe gruntowe to pełne lub drążone pręty stalowe, które wprowadza się w grunt za pomocą specjalnych wierteł lub młotów wibracyjnych. Służą do wzmacniania skarp, nasypów i osuwisk, a ich zadaniem jest przenoszenie naprężeń:
- ścinających,
- rozciągających.
Jako że nie mają swobodnej długości splotu – nie ulegają ściskaniu. Wykorzystuje się je w procesie zwanym gwoździowaniem, który polega na zwiększeniu wytrzymałości wzmacnianego gruntu poprzez dodanie do niego geokompozytu. Wykorzystywane gwoździe mogłyby być skutecznym rozwiązaniem samym w sobie, aczkolwiek specjaliści zespalają je z gruntem metodą iniekcyjną za pomocą dodatku zaprawy cementowej (umieszczonej w sposób luźny – pozwalając wypłynąć nadmiarowi substancji).
Gwoździowanie jest popularnym rozwiązaniem wśród fachowców ze względu na to, że jest to rozwiązanie szybkie i opłacalne – w kontekście zakotwiczenia wykopanej ściany. Ponadto metoda ta pozwala na wykonywanie wykopów od razu po zakończeniu prac związanych z montażem systemu zabezpieczeń, a ostatnim atutem są małe rozmiary sprzętu – co pozwala użyć go w warunkach, w których dostęp do miejsca jest utrudniony.
Sposób na zabezpieczenie wykopów, osuwisk i zboczy
Gwoździe gruntowe rozpoczynają swoją pracę dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna się odkształcać (np. gdy skarpa zaczyna się lekko osuwać). Od tego momentu stają się elementem wzmacniającym, przenoszącym naprężenia ścinające i rozciągające. Ich użycie jest szczególnie pomocne jako środek zabezpieczenia wykopów, osuwisk i zboczy podczas innych prac budowlanych.