kominy

Komin systemowy czy murowany, który z nich jest lepszy?

Dwa główne rodzaje kominów – systemowy i murowany – to podstawowe instalacje służące do odprowadzania z domu spalin, które powstają podczas ogrzewania domu paliwem. Gdy stoisz przed wyborem modelu, dobrze jest poznać jego cechy, które mają znaczenie dla inwestora i użytkownika. Kwestie ekonomiczne i praktyczne, awaryjność i dostępność to aspekty, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy je w jednym miejscu!

Cechy kominów systemowych

Nowoczesne kominy systemowe to gotowe rozwiązania dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Pomagają one oszczędzić przestrzeń w domu. Ich duża szczelność i mała awaryjność wpływają na bezpieczeństwo i wygodę eksploatacji. Z uwagi na to, że nie trzeba ich murować, instalacja kominów tego typu jest znacznie ułatwiona. Ich wnętrze jest gładkie, co sprawia, że nie osadzają się tam sadze w takim stopniu, jak to ma miejsce w kominach z cegły. Ponadto, kominy systemowe stalowe są odporne na działanie kwasu siarkowego i czynników atmosferycznych.

Jeśli nie wiesz, który komin będzie odpowiedni do Twojego domu, skontaktuj się ze sprzedawcą. Sklepy specjalistyczne, takie jak Tanie Kominy z Wałcza mają w swoim asortymencie wiele modeli kominów systemowych. Prefabrykowany komin systemowy izolowany nie wymaga obecności dodatkowego przewodu murowanego. Taki model można zainstalować w dowolnym miejscu wewnątrz i na zewnątrz domu. Z uwagi na brak konieczności montowania izolacji, można go umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie ściany lub innych instalacji znajdujących się w domu.

Czym komin murowany różni się od systemowego?

Pomiędzy kominem murowanym a kominem systemowym występują znaczne różnice, które mogą wpłynąć na Twój ostateczny wybór. Komin murowany buduje się przy użyciu cegieł. Aby zapewnić jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, warto wybrać najlepszą klasę budulca oraz sprawdzoną, profesjonalną ekipę. Tradycyjny komin murowany jest cięższy od komina systemowego. Wiąże się z tym konieczność upewnienia się, że fundamenty domu są w stanie utrzymać ten dodatkowy ciężar. Przede wszystkim jednak kominy murowane są wybierane ze względu na to, że są trwałe oraz niedrogie. Na ich popularność wpływa też kwestia estetyki, zwłaszcza w przypadku starszych budynków.

Kominy systemowe wyróżniają się brakiem konieczności budowania przewodu z cegły. Gwarantują łatwość montażu i utrzymania w dobrym stanie, niską awaryjność i szczelność. Są dobrym rozwiązaniem zarówno do nowego budownictwa, jak i do remontowanych starszych domów.

Dodaj komentarz