Kryteria wyboru preparatu gruntującego
Gruntowanie jest ważnym etapem prac wykończeniowych, pozwalającym na poprawę właściwości podłoża. Dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu istotny jest właściwy dobór preparatu gruntującego. O to, czym kierować się wybierając preparat gruntujący, zapytaliśmy producenta materiałów budowlanych Sempre. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących gruntów i ich stosowania.
Rodzaje gruntów
Preparaty gruntujące podzielić można na kilka rodzajów. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy grunty pod tynk oraz grunty pod farbę. Preparaty gruntujące pod tynk mają za zadanie przygotować podłoże do tynkowania poprzez zwiększenie jego przyczepności oraz wyrównanie chłonności. Grunt pod tynk zewnętrzny powinien dodatkowo chronić ściany przed wilgocią i powstawaniem wykwitów. Grunty pod farbę przygotowują otynkowane powierzchnie do malowania. Pozwalają na uzyskanie trwałego i estetycznego efektu.
Na podstawie właściwości grunty można podzielić na wzmacniające, głęboko penetrujące, oraz szczepne. Preparaty wzmacniające mają za zadanie wzmocnić podłoże, wytwarzając mocną i elastyczną powłokę na jego powierzchni. Grunty głęboko penetrujące wnikają w gruntowane ściany i sufity, ograniczając ich chłonność oraz zdolność pylenia. Preparaty szczepne poprawiają natomiast przyczepność podłoża oraz pozytywnie wpływają na wyrównanie jego chłonności.
Jak wybrać odpowiedni preparat gruntujący?
Jak informuje przepytywany przez nas ekspert z firmy Sempre, wybierając preparat gruntujący, należy przede wszystkim dopasować go do etapu prac wykończeniowych i charakteru podłoża. Przed tynkowaniem należy zagruntować ściany za pomocą gruntu pod tynk, natomiast przed malowaniem trzeba wybrać grunt pod farbę. Ważnym kryterium wyboru gruntu jest charakter podłoża, a więc to czy jest ono mocne czy osłabione, chłonne czy mało porowate, dobrze przyczepne czy podatne na spływanie. Inny środek sprawdzi się bowiem do gruntowania betonu, inny do pokrywania starych tynków, jeszcze inny zaś w przypadku płyt gipsowo-kartonowych.
Podczas zakupu preparatu gruntującego trzeba uwzględnić również rodzaj tynku lub farby, który ma zostać naniesiony na podłoże po zagruntowaniu. Dobrze, jeśli środki te są ze sobą kompatybilne. Istnieją specjalne preparaty pod tynki mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe, polikrzemianowe czy mozaikowe. Również wśród gruntów pod farby można wyróżnić środki przeznaczone do poszczególnych rodzajów farb: silikonowych, silikatowych czy polikrzemianowych.
Planując kolejne etapy prac wykończeniowych, koniecznie należy pamiętać o prawidłowym doborze preparatów gruntujących do potrzeb. Grunty powinny być dopasowane do etapu prac, właściwości podłoża, rodzaju tynku oraz rodzaju farby. Tym sposobem w pełni wykorzystane zostaną ich możliwości, a ściany i sufity będą prezentować się estetycznie i jednolicie przez długie lata.