filtr samochodowy

Typy filtrów samochodowych

Prawidłowa eksploatacja samochodu wiąże się z koniecznością regularnej wymiany elementów, które ulegają systematycznemu zużyciu. Wśród komponentów tego rodzaju znajduje się wiele części zaliczanych do materiałów eksploatacyjnych takich jak choćby wszelkiego rodzaju filtry. Choć są one często niedoceniane, od ich właściwego funkcjonowania zależy stan techniczny sporej liczby złożonych podzespołów, przede wszystkim jednostki napędowej.

Dlaczego korzystanie z filtrów jest niezbędne?

Działanie silnika spalinowego wymaga dostarczania substancji, które przesądzają o możliwości jego właściwego funkcjonowania oraz stopniu zużycia i jego tempie. Należy do nich zagwarantowanie dopływu paliwa oraz powietrza koniecznych do stworzenia mieszanki, która pozwoli na uwolnienie odpowiedniej ilości energii. Współpraca elementów ruchomych powoduje powstawanie oporów i tarcia, silnik musi więc być prawidłowo smarowany przy pomocy oleju o odpowiednich parametrach. Nie obejdzie się również bez usuwania ciepła pojawiającego się w wyniku spalania, a częściowo też generowanego tarcia. Ponieważ używane paliwo, powietrze, a także olej mogą zawierać zanieczyszczenia, konieczne okaże się ich ciągłe oczyszczanie z wykorzystaniem odpowiednich filtrów samochodowych. Będzie to szczególnie istotne w przypadku oleju, w którym gromadzą się cząsteczki ulegające częściowemu spaleniu, a także drobiny metalu, jak również powietrza, które zwykle zawiera rozmaite ciała obce mogące doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych powierzchni cylindrów oraz tłoków i pierścieni.

Jakie filtry montuje się w samochodach?

Podstawowe filtry używane w nowoczesnych autach to filtry powietrza zasysanego do silnika, filtry oleju przepływającego przez wnętrze komory spalania, a także filtry paliwa dostarczanego do jednostki napędowej. W samochodach stosuje się jednak również filtry kabinowe, których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu dostającym się do wnętrza pojazdu. Wszystkie filtry, dostępne m.in. w ofercie sklepu motoryzacyjnego S-auto z Wrocławia, należy wymieniać okresowo w zależności od przebiegu lub upływu określonego czasu. Filtry oleju zmienia się podczas wymiany oleju, a filtry powietrza i paliwa, jak również filtr kabinowy według zaleceń producenta samochodu.

Dodaj komentarz