Od czego zależy długość węża strażackiego?
Najważniejsze parametry węży strażackich to ich długość i średnica. Są one właściwe dla różnych modeli węży. Największe znaczenie dla straży ma zastosowanie tego urządzenia. Inną charakterystykę mają węże pożarnicze przeznaczone do mocowania do hydrantów, inną – węże łączone z pompą. Elementy armatury pożarniczej mogą znacznie różnić się od siebie. W niniejszym artykule dowiesz się, jaka długość węża jest odpowiednia do danego zastosowania.
Budowa węży pożarniczych – węże do hydrantów
Przewody służące do podawania wody i piany muszą charakteryzować się znaczną odpornością mechaniczną i wytrzymałością. Węże pożarnicze tłoczone wykonane są ze specjalnej taśmy wężowej – składa się ona z oplotu z włókien syntetycznych i wykładziny wewnętrznej z gumy lub tworzywa sztucznego. Czasami do ich produkcji wykorzystuje się mniej oczywiste materiały takie jak jedwab poliestrowy i poliuretan. Elementy podłączane do hydrantów mają zwykle długość 15 lub 20 m. Wartość tego parametru związana jest ze specyfiką wykorzystania hydrantów. Węże przeznaczone do podawania wody z tego źródła używane są w ochronie przeciwpożarowej budynków i innych obiektów, a także obszarów leśnych i rolniczych. Aby zapewnić wytrzymałość węża, warto wybrać dostawcę z dużym doświadczeniem w tej branży. Profesjonalne węże pożarnicze kupisz m.in. w sklepie Bogan Gil Hoses w Bielsku-Białej.
Pożarnicze węże do pomp pożarniczych
Najczęściej spotykanym modelem jest wąż tłoczony do pomp pożarniczych. Takie urządzenia przystosowane są do tłoczenia wody lub jej zasysania z otwartego zbiornika. Węże pożarnicze używane do tłoczenia wody i wodnych roztworów środka pianotwórczego służą do gaszenia pożarów. Ich długość zwykle wynosi 15 lub 20 m. Z kolei węże ssawne służące do pozyskiwania wody ze zbiornika wodnego są znacznie krótsze. Zazwyczaj mają 1 m, 1,6 lub 2,4 m. Wąż strażacki odgrywa znaczącą rolę w podniesieniu bezpieczeństwa strażaków podczas interwencji oraz w usprawnieniu całej akcji pożarniczej. Dzięki nowoczesnym, wytrzymałym wężom możliwe jest dostarczenie dużej ilości wody w krótkim czasie i stosunkowo szybkie przetransportowanie jej tam, gdzie jest ona potrzebna. W ten sposób dobrze dobrane do okoliczności węże strażackie w sposób istotny wpływają na efekty gaszenia pożaru.