nauka jezyka obcego

Regularność jako ważny element przy nauce języka obcego

Nauka języków obcych to dziś konieczność. I dzieci, i dorośli poznają je, żeby mieć szansę na lepszą pracę, swobodnie się czuć za granicą lub po prostu dla własnej satysfakcji. Ponieważ jednak  płynne mówienie w innym języku wymaga przyswojenia nowych słów, konstrukcji gramatycznych, a nawet innego sposobu myślenia, trzeba się nastawić na działanie długofalowe. Dowiedz się, jaką rolę w tym procesie odgrywa regularność.

Jak działa pamięć?

Ludzka pamięć to informacje, które utrwaliły się w mózgu dzięki silnym połączeniom między neuronami. To właśnie one powodują, że niektóre wspomnienia są bardzo wyraziste. Jeśli połączenia są słabe, to z czasem zanikają, a wraz z nimi dostęp do pewnych informacji. Nauka języka obcego wymaga stworzenia w mózgu bardzo wielu nowych, silnych połączeń, co kosztuje sporo wysiłku i czasu. Jest jednak możliwe i dzięki stosowaniu odpowiednich metod przebiega całkiem szybko.

Według badań nad neuroplastycznością mózgu w zapamiętywaniu nowych informacji pomagają:

  • silne emocje – im większe będzie Twoje zaangażowanie w naukę, tym skuteczniej przyswoisz informacje;
  • wysoki poziom koncentracji – mózg nie umie skupiać się na kilku rzeczach naraz, dlatego podczas nauki języka obcego trzeba stworzyć sobie dogodne warunki – posprzątać wokół, wyciszyć telefon, pozbyć się wszelkich rozpraszaczy; lepsze są krótsze, ale intensywne sesje nauki niż długie przesiadywanie nad materiałem;
  • angażowanie wszystkich zmysłów – kilka godzin siedzenia i wkuwania słówek będzie znacznie mniej skuteczne, niż powtórzenie ich spacerując po pokoju i np. odbijając balon lewą ręką (w przypadku osób praworęcznych); Bradbury English School, bazując na tej wiedzy, organizuje naukę angielskiego podczas spacerów albo biegania – co przynosi fantastyczne efekty;
  • regularność.

Nauka języków obcych a regularność

Ludzki mózg jest bardzo mądrze skonstruowany. Rozróżnia informacje, które są potrzebne, od tych, których człowiek nie używa. Właśnie dlatego tak ważna jest regularność w nauce języka obcego. Jeśli wraca się do nabytych informacji, to wzmacnia się tym samym świeżo utworzone połączenia między neuronami. Im więcej razy ta czynność zostanie powtórzona, tym lepiej informacja utrwali się w pamięci. Będzie też łatwo ją przywołać.

Dzięki regularności w nauce języka mózg zaczyna traktować go jako ważny. Zwłaszcza jeśli stosuje się wspomniane wcześniej zasady – zaangażowanie w naukę, aktywację różnych zmysłów i pełną koncentrację. Połączenie tych czynników z regularnością umożliwia szybkie i trwałe zapamiętywanie.

Dodaj komentarz