W jakich budynkach obowiązkowo muszą zostać zastosowane drzwi ppoż.?

Drzwi przeciwpożarowe skutecznie chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia i w sytuacji awaryjnej mogą uratować zdrowie i życie wielu osób. Ich stosowanie regulują określone przepisy prawne. Gdzie takie zabezpieczenie musi być obowiązkowo zamontowane? Dowiedz się więcej.

Czym są drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe to specjalistyczna przegroda, która z jednej strony ma za zadanie chronić przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą, a z drugiej umożliwić sprawną i bezpieczną ewakuację ze strefy zagrożenia. Jest to bardzo ważny element zabezpieczenia budynku, a każde drzwi przeciwpożarowe powinny posiadać odpowiedni certyfikat wydawany przez Instytut Techniki Budowlanej. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Pirotoks, w zależności od specyfiki budynku stosuje się drzwi o różnej klasie odporności. W niskich budynkach sprawdzą się drzwi EI 30, w wieżowcach zaleca się jednak stosowanie drzwi EI 60. Jeśli dany obiekt wymaga dodatkowej ochrony, można także zastosować solidniejsze drzwi EI 90 lub 120.

Budynki użyteczności publicznej

Stosowanie drzwi przeciwpożarowych regulują przepisy zawarte m.in. w Prawie budowlanym oraz odpowiednich rozporządzeniach wydanych przez MSWiA i Ministerstwo Infrastruktury. Wynika z nich, że takie przegrody powinny być stosowane w budynkach użyteczności publicznej i o dużym natężeniu ruchu, takich jak szkoły, urzędy, szpitale, centra handlowe czy biurowce. Drzwi przeciwpożarowe powinny być montowane na drogach ewakuacyjnych, klatkach schodowych, korytarzach i we wszystkich pomieszczeniach, w których przechowuje się materiały łatwopalne. Warto także wiedzieć, że polskie przepisy wymagają także, by przegrody montowane w budynkach użyteczności publicznej były wyposażone w uchwyty przeciwpaniczne.

Budynki mieszkalne

W przypadku domów jednorodzinnych — wolnostojących lub szeregowych — o wstawieniu drzwi przeciwpożarowych decyduje właściciel. Często montuje się je przy wejściu do garażu lub kotłowni, ale nie ma takiego obowiązku. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku kamienic i bloków. W przepisach jest bowiem jasno zapisane, że drzwi typu przeciwpożarowego muszą być obowiązkowo zamontowane w przejściach między garażem a budynkiem wielorodzinnym. W prawie znajdziemy także zapisy wprowadzające wymóg stosowania drzwi ppoż. na klatkach schodowych.

Dodaj komentarz