ubrania robocze

Z jakich materiałów wykonuje się ubrania robocze? 

Ubrania robocze muszą być wygodne, trwałe i wytrzymałe, by zapewnić robotnikom komfort pracy w różnych warunkach – od upałów przez deszcze po mrozy. Do ich produkcji wykorzystuje się mnóstwo różnych tkanin, w zależności od rodzaju odzieży i warunków, w jakich ma być stosowana.  W tym artykule przedstawimy niektóre z najpopularniejszych obecnie materiałów, trzeba jednak pamiętać, że jest ich znacznie więcej i ciągle powstają nowe.

Bawełna i poliester jako podstawowe tkaniny w odzieży roboczej 

Podstawą zwykłych ubrań roboczych, takich jak T-shirty, koszule czy spodnie, są naturalna bawełna i syntetyczny poliester, a także ich mieszanki w różnych proporcjach łączące w sobie najlepsze cechy obu materiałów. Dobrze dobrana tkanina zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, chroniąc przed poceniem i przegrzaniem, a przy tym jest odporna na częste pranie, rozciąganie i blaknięcie. Sprawdzi się zarówno w przypadku pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz, np. w halach produkcyjnych czy magazynach.

Do bawełny producenci ubrań roboczych często dodają elastan, który odpowiada za rozciągliwość i lepsze dopasowanie koszulek czy spodni. Godnym uwagi materiałem jest również poliester o waflowej strukturze w technologii 37.5, który gwarantuje komfort termiczny w każdych warunkach, błyskawicznie odprowadzając wilgoć – mówi pracownik hurtowni odzieży roboczej Kris.

Cordura, czyli ochrona przed przetarciem 

Dla wzmocnienia strategicznych, najbardziej narażonych na uszkodzenie fragmentów odzieży, np. w okolicy kolan i łokci, stosuje się nowoczesny materiał zwany Cordurą. Jest on wyjątkowo mocny, odporny na zabrudzenie i wytrzymały, zachowuje swój kształt, a do tego ma właściwości hydrofobowe. Często wykonuje się z niego kieszenie, obszywa dół nogawek i rękawów, dzięki czemu odzież wytrzymuje znacznie dłużej w nienagannym stanie, nawet gdy jest intensywnie używana. 

Nieprzemakalne i oddychające membrany 

Trudno wyobrazić sobie dobrą roboczą odzież przeciwdeszczową bez membrany. Zastosowane w niej mikrootwory stanowią skuteczną barierę dla wody, a jednocześnie pozwalają cząsteczkom pary wodnej wydostać się na zewnątrz, zapewniając uczucie suchości i komfort termiczny nawet podczas intensywnego wysiłku. Membrany świetnie chronią także przed wiatrem, są więc idealnym materiałem dla pracowników terenowych, spędzających wiele godzin dziennie na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych.

Dodaj komentarz